Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stále víc Japonců nemá zájem o sex. Rekordní počet manželů spolu vůbec nespí

Stále víc Japonců nemá zájem o sex. Rekordní počet manželů spolu vůbec nespí

Budoucnost japonského národa nabývá po zveřejnění nejnovějších statistik zase o něco temnější nádech. Rekordní počet sezdaných párů se přiznalo, že už víc než měsíc nemělo pohlavní styk a v dohledné době se k sexu ani nechystá.

Před několika měsíci přišel Japonský národní institut pro otázky populace a služby obyvatelstvu s alarmujícím poznatkem, že stále víc mladých Japonců nemá žádný vztah a nezajímá je ani sex. Z pěti tisíc respondentů mezi 18 a 34 lety jich nikdy nemělo pohlavní styk přes čtyřicet procent.

Klesající zájem o sex potvrzuje i nejnovější studie Japonské asociace pro plánování rodiny. Do průzkumu, který probíhal v závěru loňského roku, se zapojily 3 000 lidí ve věku 16–49 let, víc než 1 200 jich žilo v manželství. Z odpovědí vyplynulo, že 47,2 procenta sezdaných mužů a žen se svým protějškem vůbec neprovozuje sex, což je oproti předchozímu výzkumu z roku 2014 nárůst o 2,6 procenta.

Nejedná se přitom o žádnou anomálii. Počty „manželství bez sexu“, jak odborníci označují sezdané páry, které déle než měsíc neměly pohlavní styk a v dohledné době se k němu ani nechystají, rostou dlouhodobě. Ještě v roce 2004, kdy se takto zaměřený průzkum uskutečnil poprvé, bylo podobných Japonců „jen“ 31,9 procenta.

Spíše než poklesu libida přisuzují japonští sociologové absenci sexu tomu, že lidé v moderním věku zkrátka nemají čas na intimitu. Nejvíc párů bez sexu bylo mezi čtyřicátníky, což je věk, kdy jsou na člověka kladeny největší požadavky jak v profesním, tak rodičovském životě.

Víc než 22 procent vdaných respondentek popsalo sex jako „problematickou záležitost“, přes pětatřicet procent ženatých mužů zase vyčerpává práce natolik, že je pro ně pohlavní styk „příliš namáhavý“. Někteří také uvedli, že manželku vnímají jako člena rodiny, nikoliv sexuálního partnera, stále víc Japonců přestává být sexuálně aktivní po narození dítěte.

„To je poprvé v historii, co tolik mužů odpovědělo, že nemají sex, protože jsou příliš unavení z práce. Vedle úpravy pracovní doby je třeba také zrevidovat to, jak lidé pracují,“ citoval ředitele výše zmíněné asociace Kunio Kitamuru server The Guardian.

O tom, že tlak na pracovní výkon působí Japoncům vážné problémy, svědčí například také případ čtyřiadvacetileté ženy, kterou víc než 100 hodin přesčasů za měsíc před dvěma lety dovedlo ke spáchání sebevraždy. Kvůli množícím se případům má smrt z nadmíry práce v japonském slovníku dokonce pevné místo – označuje se karóši.

Neziskové organizace na japonské společnosti i vládu tlačí, aby uvolnily svým zaměstnancům víc času na rodinný život, ale zatím bez úspěchu. Japonská populace mezitím setrvale vymírá, na čemž se dle odborníků vedle minimální migrace výrazně podepisuje nezájem mladých o sex. Momentálně je v Japonsku porodnost na úrovni 1,4 dítěte na ženu. Pokud se nezvedne aspoň na průměr 2,1 dítěte na ženu, do roku 2060 poklesne populace Japonska ze současných 127 milionů obyvatel na přibližně 86 milionů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek