Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stálo za útokem na ministerstvo zahraničí Rusko? „Neopodstatněné fantazie,“ zní z Moskvy

Stálo za útokem na ministerstvo zahraničí Rusko? „Neopodstatněné fantazie,“ zní z Moskvy

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v úterý uvedl, že rozsáhlý úspěšný útok, který česká diplomacie ve svých systémech odhalila, připomínal údery na servery Demokratické strany v USA. Z nich americké tajné služby a Obamova administrativa vinily Rusko. Zaorálek uvedl, že za útokem na tuzemskou diplomacii stála zřejmě cizí země, žádnou konkrétní ale nezmínil.

Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Narážka byla pochopena a česká média se hned skvěla titulky o 'ruské stopě'... Podle již zavedené tradice se komentátoři nezatěžují důkazy, ale nadšeně se oddávají přehnanému a naprosto neodůvodněnému fantazírování. Nelze se nepřidat k zámořskému strašení,“ řekl nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva zahraničí agentuře TASS.

Moskva dává toto „strašení české veřejnosti“ do souvislosti s návrhem na rozšíření pravomocí českého Vojenského zpravodajství při kontrole internetu.

Agentura TASS uvedla, že podle názoru citovaného zdroje to souvisí s tím, že kdosi „touží být zapojen do módního trendu, a také se vždy hodí strašit veřejnost ´kremelskou propagandou´, a to zvláště v situaci, kdy se posuzuje návrh zákona o rozšíření pravomocí české vojenské rozvědky při kontrole internetu“.

Sám Zaorálek o Rusku nemluvil, jen uvedl, že podle expertů musel úspěšný útok spáchat jiný stát. Zdůraznil, že hackeři nepronikli do interní sítě úřadu, v níž by mohli najít tajné informace, ale dostali se do desítek e-mailových schránek zaměstnanců ministerstva včetně náměstků a ministra samotného.

S odstupem času se ale ukazuje, že situace je závažnější, než se původně zdálo. Jak INFO.CZ zjistilo, neznámí útočníci měli nerušený přístup do resortní pošty zhruba rok a dostali se k 7000 dokumentům. Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost to hodnotí jako mimořádně závažný incident. 

Více o rozsahu útoku čtěte zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek