Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Statisícové pokuty i týdny vězení. Rakousko slibuje přísnější kroky vůči odmítnutým migrantům

Statisícové pokuty i týdny vězení. Rakousko slibuje přísnější kroky vůči odmítnutým migrantům

Rakousko se chystá zpřísnit tresty pro odmítnuté žadatele o azyl, kteří nechtějí zemi opustit. Ti, kteří nebudou spolupracovat při své deportaci, by mohli podle vládního návrhu zákona dostat pokutu v přepočtu až 400 000 korun.

Balíček zákonů, který obsahuje zpřísnění podmínek pro odmítnuté žadatele o azyl, se chystá vláda v parlamentu prosadit do léta. Koaliční kabinet sociálních demokratů a lidovců má v Národní radě pohodlnou většinu. „Je to důležitý signál směrem k převaděčům,“ uvedl ministr obrany Hans Peter Doskozil.

Kromě přísnějších trestů za vyhýbání se deportaci návrh zákona počítá také s prodloužením maximální délky vyhošťovací vazby z deseti až na 18 měsíců. Vzniknout by měla nově také takzvaná návratová centra, například v tranzitních zónách letišť, v nichž by rakouské úřady mohly zadržovat ty migranty, kterým jejich domovské země nevystavily dokumenty potřebné k návratu do vlasti.

Výrazné zlepšení situace v oblasti deportací si rakouská vláda slibuje také od dalšího opatření. Úřady již totiž nebudou muset dávat odmítnutým žadatelům o azyl dopředu vědět přesné datum jejich vyhoštění. Řada migrantů dosud totiž do daného termínu z místa svého pobytu zmizela.

Migranti, kteří Rakousko neopustí navzdory úřední výzvě, přijdou také o základní péči ze strany státu. V současnosti by se takový krok dotkl až 2 000 lidí. U těchto osob bude mít stát napříště povinnost zajistit pouze nezbytnou zdravotní péči.

Kromě trestů a postihů chce ale vláda motivovat migranty k návratu do vlasti i pozitivně. „Osoby by měly dostávat i peníze, aby si ve vlasti mohly znovu vybudovat vlastní život,“ uvedl ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek