Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Status Jeruzaléma tématem pro evropskou osmadvacítku: Ministři budou naléhat na izraelského premiéra

Status Jeruzaléma tématem pro evropskou osmadvacítku: Ministři budou naléhat na izraelského premiéra

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se na své dnešní schůzce v Bruselu budou věnovat zejména aktuálnímu dění na Blízkém východě.

V regionu se po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele s velkou intenzitou rozhořely spory mezi těmi, kdo tento krok vítají, a těmi, kdo jej odsuzují. Postoj USA bude v Bruselu hájit izraelský premiér a ministr zahraničí Benjamin Netanjahu, který ovšem bude mít těžkou pozici, protože unie s Trumpem nesouhlasí.

EU trvá na tom, že Jeruzalém musí být hlavním městem Izraele i Palestiny. "Myslíme si, že jediné realistické řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci má být založeno na dohodě o dvou státech, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou," prohlásila minulý týden šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018 SE BLÍŽÍ. VŠE PODSTATNÉ VE ZPRAVODAJSTVÍ INFO.CZ >>>

Netanjahu se už v neděli sešel s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který ho vyzval "k odvážným gestům vůči Palestincům", aby se situace na Blízkém východě dostala ze slepé uličky. Takovým mírovým gestem by podle Macrona bylo zmrazení výstavby nových židovských osad. Netanjahu v Paříži reagoval slovy, že čím dříve Palestinci uznají, že Jeruzalém je izraelským hlavním městem, tím dříve bude nastolen mír.

Ministři EU se kromě dění kolem Jeruzaléma budou věnovat rovněž posílení strukturované spolupráce v obranné oblasti. Česko bude v Bruselu zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek