Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Státy NATO jsou v ohrožení.“ Jaderné střely KLDR doletí i do Evropy, varuje Stoltenberg

„Státy NATO jsou v ohrožení.“ Jaderné střely KLDR doletí i do Evropy, varuje Stoltenberg

Severokorejský raketový program děsí země sousedící s KLDR i Spojené státy, které jsou Kim Čong-unovi na mušce. Už začátkem léta režim Kim Čong-una odpálil nový druh rakety, který je schopný doletět i na americkou Aljašku. Obavy ze severokorejského vyhrožování proto nabyly na síle, bez obav však nemohou být ani evropské státy. Jak totiž v pondělí přiznal šéf NATO Jens Stoltenberg, jaderné rakety KLDR jsou schopné doletět i do Evropy. Informoval o tom zpravodajský server Newsweek.

„Připouštíme, že Evropa už také vstoupila do oblasti dostřelu severokorejských raket a členské státy NATO jsou v ohrožení,“ řekl v rozhovoru pro japonský zpravodajský sever Yomiuri Shimbun generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který je tento týden na návštěvě Japonska a Jižní Koreje.

Z rostoucího napětí kolem KLDR a tamního jaderného programu má obavy celý svět, především pak Spojené státy, které jsou pravidelně terčem severokorejského vyhrožování. Jak ale před cestou do východní Asie Stoltenberg řekl pro Jiji Press, Severoatlantická aliance si „válku samozřejmě nepřeje“. „To by byla katastrofa,“ dodal šéf NATO s tím, že se situace musí řešit mírovou cestou.

Šéf NATO přiletěl do Japonska a Jižní Koreje pár dní před očekávanou cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce s asijskými lídry jednat o tom, jak se vypořádat s jaderným programem Kim Čong-una. Během své dvacetidenní cesty do Asie, kterou zahájí koncem týdne, plánuje navštívit Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam a Filipíny.

V sobotu Jižní Koreu navštívil i americký ministr obrany Jim Mattis, který zde prohlásil, že se Spojené státy nikdy nesmíří s tím, aby byla KLDR vyzbrojena jadernými zbraněmi.

„Jednou věcí si můžete být jistí. Jakýkoli útok na Spojené státy nebo jejich spojence bude odražen. A jakékoliv použití jaderných zbraní se setká s masivní vojenskou reakcí, která bude účinná a zdrcující,“ pohrozil po jednáních s veliteli jihokorejské armády v Soulu Mattis, jehož cestu do Jižní Koreje režim Kim Čong-una označil za „nácvik jaderné války“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek