Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štěnice v Trump Tower? „Neexistuje jediný důkaz,“ zní od amerických senátorů

Štěnice v Trump Tower? „Neexistuje jediný důkaz,“ zní od amerických senátorů

Špičky výboru pro kontrolu tajných služeb amerického Senátu odmítly nařčení vznesené prezidentem Donaldem Trumpem na adresu jeho předchůdce Baracka Obamy. Trump před časem obvinil Obamu, že ho nechal před volbami odposlouchávat přímo v jeho kanceláři v Trump Tower. Vlivní republikáni a demokraté horní komory Kongresu to ale odmítli jako zcela nepodložené. Trump na svém tvrzení podle mluvčího přesto trvá.

Podle senátního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb neexistuje ani jeden důkaz, který by Trumpovo tvrzení dokládal. „Na základě toho, co se k nám dostalo, nevidíme jediný náznak, že by Trump Tower byla předmětem sledování ze strany americké vlády před, nebo po volbách v roce 2016,“ stojí v prohlášení výboru, o kterém informovala agentura Reuters.

Prezidentovo nepodložené tvrzení už dříve obdobně narazilo u příslušného výboru ve Sněmovně reprezentantů a před časem ho odmítl i šéf FBI James Comey. Ministerstvo spravedlnosti mezitím hledá důkazy, kterými by Trumpovo tvrzení podepřelo. Požádalo o víc času, aby je mohlo Kongresu poskytnout.

Trump ve středečním rozhovoru pro Fox News slovíčkařil a dovysvětloval, jak svoje nařčení myslel a z čeho vycházel. Dodal, že se v příštích dovu týdnech ukáže víc. Jeho mluvčí nicméně na čtvrtečním brifínku novináře ujistil, že si prezident „stojí za svým tvrzením“.