Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stopka v bitvě s Putinem? Jeho kritik Navalnyj je podle soudu vinný, rozsudek ho vyřadí z boje o Kreml

Stopka v bitvě s Putinem? Jeho kritik Navalnyj je podle soudu vinný, rozsudek ho vyřadí z boje o Kreml

Ruský soud shledal opozičního předáka Alxeje Navalného vinným v korupční kauze, dostal pětiletou podmínku a pokutu 500 tisíc rublů. Pravomocné rozhodnutí by ho mohlo vyřadit z prezidentských voleb, které se v zemi budou konat příští rok. „Nejsem vinen, rozsudek neuznám a kampaň nezastavím," prohlásil Navalnyj ve svém posledním slově před soudem a oznámil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry opakovaně. První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Navalnyj, považovaný za hlavní osobnost ruské opozice, proces označuje za politický a řízený Kremlem. Podle ruských zákonů by podmínečné odsouzení stejně jako nepodmíněné znamenalo jeho vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.

Nyní žalobce pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oficerova žádá stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení, tedy pět let podmíněně, respektive čtyři roky podmíněně. Obhajoba naopak požaduje osvobození obou obžalovaných.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Minulý týden štrasburský soud rozhodl, že Rusko v letech 2012-14 porušilo Navalného práva během sedminásobného zadržení za účast v demonstracích. Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Moskva má odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 milionu Kč) a zároveň uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 000 Kč).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek