Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Stoprocentní výmysl,“ odmítá Asad nařčení z chemického útoku. USA podle něj hledaly záminku

„Stoprocentní výmysl,“ odmítá Asad nařčení z chemického útoku. USA podle něj hledaly záminku

Raketový útok na syrskou leteckou základnu, který minulý týden Američané podnikli v reakci na zásah syrských civilistů chemickými zbraněmi, neomezil palebnou sílu syrské armády. Syrský prezident Bašár Asad to prohlásil v rozhovoru, který zveřejnila agentura AFP. V něm také odmítl nařčení, že by za chemickým útokem stála syrská armáda, jak tvrdí USA a další západní diplomacie. Ohledně vyšetřování hodlá spolupracovat jen s Ruskem, které Damašek nadále silně podporuje.

„Podle nás je to na sto procent konstrukce. Náš dojem je, že Západ, především Spojené státy, jsou komplici teroristů a celou tuto historku vytvořily, aby měly záminku k útoku,“řekl Asad v prvním interview od chemického incidentu v Chán Šajchúnu a americké odvety.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

„Nevlastníme chemické zbraně. Před několika lety, v roce 2013, jsme se vzdali celého našeho arzenálu. A i kdybychom takové zbraně vlastnili, nikdy bychom je nepoužili,“ řekl také Asad.

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

„Ohledně mezinárodního vyšetřování budeme spolupracovat s Rusy. Ale (vyšetřování) musí být nestranné. Můžeme dovolit vyšetření jen a jen tehdy, pokud bude nestranné a pokud zajistí, že se ho zúčastní nestranné země, abychom si mohli být jistí, že nebude využito k politickým cílům,“ dodal syrský prezident. Rusko včera v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh rezoluce požadující vyšetřování a zapojení syrské vlády.

„Jediné informace, které má svět k dispozici, jsou ty, které zveřejnila odnož Al-Káidy,“ řekl také Asad s poukazem na radikální povstaleckou skupinu Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie), která společně s dalšími rebely ovládá Chán Šajchún. Skupina nedávno oznámila, že vazby s Al-Káidou zpřetrhala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek