Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stovky radikálů, které můžou kdykoliv udeřit. Německo má rok po útoku na trh obavy z dalšího teroru

Stovky radikálů, které můžou kdykoliv udeřit. Německo má rok po útoku na trh obavy z dalšího teroru

V Německu je nyní zhruba 720 islámských radikálů, kteří by podle bezpečnostních úřadů mohli spáchat teroristický útok. Skutečně vysoké riziko jich může představovat asi 40 procent z nich. Vyplývá to z dosavadních zkušeností bezpečnostních složek s novým systémem pro rozlišování radikálů. Informuje o nich deník Süddeutsche Zeitung a televizní a rozhlasové stanice NDR a WDR.

Systém nazvaný Radar-ITE vyvinul Spolkový kriminální úřad (BKA) ve spolupráci s psychology na univerzitě v jihoněmecké Kostnici. Na rozdíl od dřívějších a - jak se ukázalo - ne vždy spolehlivých metod, nevychází tento systém z toho, jak moc jsou sledované osoby věřící, nebo jaký mají světonázor, ale hlavně z toho, jak se skutečně chovají.

Systém nabízí několik desítek otázek týkající se života a chování sledovaných. Na základě analýzy odpovědí pak radikály rozdělí do tří skupin, podle toho, zda představují vysoké, zjevné nebo mírné riziko. Sledovací a další aktivity bezpečnostních složek se díky tomu mohou zaměřit především na ty nejnebezpečnější extremisty.

Do konce listopadu německé úřady uzavřely s pomocí nového systému hodnocení 205 osob. Z nich 96 představuje mírné riziko, 27 zjevné riziko a 82 vysoké riziko. Vysoce riziková skupina tedy tvoří 40 procent všech sledovaných radikálů.

V příštích měsících chtějí německé úřady podobným způsobem analyzovat i řadu dalších osob, které považují za extremistické.

Nový systém začalo Německo používat i ve víře, že mu pomůže předejít opakování útoku, jakým byl ten loňský na vánoční trh v Berlíně. Jeho původce Anis Amri byl na dřívější osmistupňové škále, kde stupeň jedna znamenal největší riziko, zařazen na stupeň pět. Ten nesprávně značil, že útok z jeho strany není příliš pravděpodobný. Když se ale zpětně poznatky o Amrim zadaly do nového systému, označil ho za vysoce nebezpečného.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek