Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stovky uprchlíků v Papui-Nové Guineji se zabarikádovalo na protest proti uzavření tábora

Stovky uprchlíků v Papui-Nové Guineji se zabarikádovalo na protest proti uzavření tábora

Šest stovek uprchlíků a žadatelů o azyl se zabarikádovalo v detenčním centru v Papui-Nové Guineji, informovala agentura Reuters. Tábor byl dnes oficiálně uzavřen poté, co soud Papuy-Nové Guineje rozhodl, že celý podnik je nelegální - migranty zde po dohodě s tichomořským sousedem umísťovala Austrálie. Právníci uprchlíků a žadatelů o azyl ale tvrdí, že uzavření tábora porušuje lidská práva a že jejich klientům hrozí násilí ze strany místní komunity, napsala zpravodajská stanice BBC.

Tábor na ostrově Manus byl klíčovým bodem australské kontroverzní imigrační politiky „svrchované hranice“. Země odmítá přijímat žadatele o azyl, kteří australských břehů dosáhnou na palubě lodi. Tito lidé končí v táborech na Papui-Nové Guineji a v ostrovním státě Nauru v jižním Pacifiku, s nimiž Austrálie ohledně detence migrantů uzavřela dohodu.

Soukromá bezpečnostní agentura, jež tábor na Manusu střežila, objekt opustila dnes ráno.

Dodávky vody a elektřiny měly být zastaveny v 17:00 (08:00 SEČ), podle AP ale v tomto termínu přerušeny nebyly. Uprchlíci si vytvořili zásoby. Místní s mačetami začali zařízení rabovat po odchodu bezpečnostní agentury, informovala BBC. Agentura AP uvedla, že uprchlíci jsou v bezpečí uvnitř tábora a k rabování došlo jen ve vstupních prostorách.

„Doslova je vyhodili na ulici. Je to nezákonné,“ uvedl jeden z právních zástupců migrantů Greg Barns. Uzavření tábora podle něj porušuje práva zakotvená v ústavě Papuy-Nové Guineje. „Hrozí jim útoky a fyzické násilí, a tak se snažíme zajistit, aby nebyla porušována jejich ústavní práva a aby měli přístup k základním životním potřebám,“ řekl Barns BBC. Právníci se snaží získat soudní příkaz, na jehož základě by tábor zůstal otevřený.

Podle Papuy-Nové Guineje spadá zaopatření uprchlíků do gesce Austrálie, která tvrdí pravý opak.

Uprchlíci se mohou natrvalo usídlit v Papui-Nové Guineji, požádat o možnost žít v Kambodži, anebo o přemístění na Nauru, ale jen málo z nich uvedené možnosti zvolilo, uvedli jejich právní zástupci.

Až 1250 z nich mohou případně přijmout Spojené státy na základě dohody o přesídlení, kterou uzavřel bývalý prezident Barack Obama. Washington ovšem dosud neinformoval, jak dlouho by vyřízení žádosti trvalo, přičemž Spojené státy nemají povinnost přijmout všechny žadatele.