Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach z budoucnosti: Žádosti o občanství se kvůli brexitu kupí na britských i německých úřadech

Strach z budoucnosti: Žádosti o občanství se kvůli brexitu kupí na britských i německých úřadech

Rozhodnutí o odchodu Velké Británie ze struktur Evropské unie uvrhlo téměř tři miliony lidí ze zemí EU, kteří žijí v ostrovním království, do nejistoty. Řada z nich, včetně Čechů kvůli obavám o budoucnost raději žádá o britské občanství. Nejistota z dalšího vývoje v Evropě panuje ale i mezi Brity žijícími v členských zemích EU, kteří naopak vyplňují formuláře pro zisk jiného občanství.

V Německu žije zhruba 100 tisíc Britů. Mnozí z nich se po referendu o brexitu obávají, aby kvůli vystoupení Velké Británie z Evropské unie a hrozícímu konci volného pohybu osob nemuseli zemi nuceně opustit či se jim další pobyt v zemi výrazně nezkomplikoval, a proto žádají o německé občanství.

Esme vyplnila žádost jako jedna z prvních. Učinila tak ještě v době, kdy nebylo jisté, zda Británie vykročí směrem z Evropské unie. O německé občanství si zažádala týden před konáním referenda o brexitu. Po splnění všech zákonných podmínek se před několika týdny stala oficiálně Němkou. Podle zpravodaje BBC v Německu Damiena McGuinnesse nyní příkladu Esme následuje spousta dalších Britů.

Nejasná budoucnost znervózňuje také občany EU, kteří žijí na území Spojeného království. Ti, kteří pobývají v Británii více než pět let, si mohou zažádat o občanství a mnoho z nich to také po brexitu udělalo. Tak jako Češka Barbora Sládková, která ve Spojeném království žije už dvanáct let, z toho poslední čtyři a půl roku nepřetržitě. „Nebojíme se ani tolik o práci, jako spíše o naše životní investice, například pojištění, které si tu platíme,“ uvedla dříve pro INFO.cz.

Cizinci, kteří žijí na ostrovech kratší dobu a nemají tak na občanství nárok, dál čelí nejistotě, co s nimi bude. V brzké době by ale mohli mít jasno alespoň ti, kteří se chystají teprve do Spojeného království stěhovat.

Britský deník The Telegraph přišel s tvrzením, že v březnu – po plánovaném oficiálním zahájení jednání o odchodu Británie z EU, Spojené království odstoupí od volného pohybu osob pro občany EU. Opatření by se mělo týkat nově příchozích, kteří ztratí automatické právo na zisk trvalého pobytu v zemi.

Podle deníku britská vláda zároveň oznámí, že imigranti ze zemí EU, kteří přijeli na britské ostrovy před spuštěním rozluky, budou mít zaručena své dosavadní práva tak dlouho, co stejná práva budou platit pro britské občany jinde v unii. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek