Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strana Merkelové je v průzkumech poprvé po 10 letech druhá. Přijde o místo kancléřky?

Strana Merkelové je v průzkumech poprvé po 10 letech druhá. Přijde o místo kancléřky?

Německá Sociálnědemokratická strana (SPD) by podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Insa vypracovaném pro deník Bild porazila konzervativní unii CDU/CSU. Preference SPD průběžně rostou od nedávného oznámení kandidatury bývalého předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze na funkci kancléře. Konzervativci dnes oficiálně potvrdili, že je do voleb povede současná kancléřka Angela Merkelová.

Sociální demokraté by nyní podle ankety získali 31 procent hlasů, tedy o čtyři procentní body více než minulý týden. Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její sesterská Křesťanskosociální unie (CSU), která staví kandidátky jen v Bavorsku, by socialistům těsně podlehly a dohromady by získaly 30 procent hlasů.

Poměr sil v případné velké koalici by se tak oproti současnému stavu obrátil a Schulz by se mohl stát kancléřem, poznamenal server časopisu Stern.

SPD porazila CDU/CSU v průzkumu agentury Insa poprvé od roku 2012, kdy agentury začaly ankety předvolebních preferencí provádět. Například v anketách agentury Emnid předstihli sociální demokraté konzervativce naposledy v listopadu 2006.

Preference SPD rostou v souvislosti s nedávným oznámením, že na kancléře nebude za stranu kandidovat dosavadní předseda strany Sigmar Gabriel, ale expředseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Strana kvůli tomu zaznamenala také zvýšený zájem o členství.

Odborníci ale upozorňují, že se nemusí jednat o trvalý trend a nadšení ze Schulze, který zatím nepředstavil mnoho konkrétních plánů, může ještě opadnout.

Třetí nejsilnější stranou by se podle průzkumu agentury Insa stala pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) s 12 procenty hlasů. Jen o dva procentní body méně by získala postkomunistická strana Levice. Do Spolkového sněmu by se se sedmi procenty hlasů dostali ještě Zelení a po čtyřech letech by se do něj vrátili i liberálové z FDP. Ti by získali šest procent hlasů.

Volby do Spolkového sněmu se v Německu budou konat 24. září. Sociální demokraté parlamentní volby vyhráli naposledy v roce 2002 pod vedením Gerharda Schrödera.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek