Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Střety ustaly, viníky budeme stíhat.“ Nobelistka Su Ťij konečně reaguje na vyvražďování muslimské menšiny v Barmě

„Střety ustaly, viníky budeme stíhat.“ Nobelistka Su Ťij konečně reaguje na vyvražďování muslimské menšiny v Barmě

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes poprvé promluvila k národu v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích s Bangladéšem. V televizním projevu odsoudila jakékoli porušování lidských práv a uvedla, že její vláda je připravena začít s prověřováním rohingských uprchlíků, aby se mohli vrátit. Podle agentury Reuters ale nekomentovala armádní operace v problematickém Arakanském státě.

„Budeme stíhat všechny, kdo jednají v rozporu se zákony naší země a porušují lidská práva, nehledě na jejich víru, rasu či politickou příslušnost,“ prohlásila držitelka Nobelovy ceny za mír. Organizace spojených národů či organizace Amnesty International označují dění kolem Rohingů za etnickou čistku ze strany barmské armády, Su Ťij na možné viníky krize neukázala.

„Jsme znepokojeni tím, že tolik muslimů prchá přes hranici do Bangladéše. Chceme zjistit, proč k tomuto exodu dochází“ uvedla v projevu v angličtině. „Hluboce soucítíme s utrpením všech, kdo byli do tohoto konfliktu zavlečeni,“ řekla Su Ťij. Dodala, že od 5. září na západě Barmy nedochází k žádným ozbrojeným střetům, ani zde vojáci neprovádí „pročišťovací“ operaci.

720p 360p
Rohingové

Z Barmy za několik týdnů kvůli vlně násilí uteklo přes 410.000 muslimských Rohingů, což je více než třetina jejich barmské populace. Mnohé osobnosti v poslední době kritizovaly postoj Su Ťij k utrpení v její zemi a volaly po tom, aby jí byla odebrána Nobelova cena za mír. Naposledy se na adresu barmské lídryně vyjádřila Amnesty International. Ta podle agentury AFP kritizovala Su ťij za to, že před problémy „strká hlavu do písku“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek