Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Student příliš rychle za sebou vypil kávu a energetický nápoj, poté zemřel

Student příliš rychle za sebou vypil kávu a energetický nápoj, poté zemřel

Během dvou hodin vypil 16letý Davis Allen Cripe Latté z McDonaldu, velkou láhev limonády Mountain Dew a další energetický nápoj. Přestože předtím neměl žádné trvalé zdravotní potíže, pouhé vypití těchto tří nápojů stačilo k tomu, aby si teenager z Jižní Karoliny ukončil život. Podle koronera totiž koktejl s vysokým obsahem kofeinu vypil příliš rychle.

Teenager sice vážil 90 kilo, podle koronera Garyho Wattse ale nebyla jeho obezita nijak závažná a příčinou smrti nebylo ani předávkování kofeinem. „Neříkáme, že to bylo množstvím kofeinu v oběhu, ale způsobem jeho požití během tak krátké doby a vypitím energetických drinků na ex. To způsobilo srdeční arytmii,“ vysvětlil koroner, podle kterého by ani kofein zřejmě nebyl považován na příčinu smrti teenagera, kdyby rychlé vypití nápojů neprozradili svědkové.

Díky jejich stimulačním účinkům jsou kofeinové nápoje velmi oblíbené. Na centrální nervový systém člověka účinkují během několika minut, kdy snižují ospalost a zvyšují bdělost. „Nesnažíme se zcela vymezit vůči kofeinu. Věříme ale, že lidé musí příjmu kofeinu věnovat pozornost a způsobu, jakým to dělají stejně jako u alkoholu nebo cigaret,“ řekl podle BBC Watts.

Co je běžné pro dospělého člověka, však nemusí být bezpečné pro mladistvé. Před konzumováním kofeinu dětmi a mládeží varuje Americká pediatrická akademie (AAP), podle které nebyly přísady na dětech testovány, a „nikdo tak nemůže zaručit, že jsou v bezpečí“. Kromě blahodárných totiž kofein může mít i vedlejší účinky, jako je nepravidelný srdeční tep nebo změna krevního tlaku.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin v roce 2015 upozornil, že vypití víc než 400 miligramů kofeinu může vést ke zvýšené srdeční frekvenci, nepravidelnému tepu, vyššímu krevnímu tlaku nebo třesu, nespavosti, nervozitě či záchvatům paniky. Davis přitom pravděpodobně zkonzumoval za necelé dvě hodiny 470 miligramů této látky – Latté má 142 miligramů kofeinu, 570 mililitrů nápoje Mountain Dew obsahuje 90 miligramů a 450 mililitrů energetického drinku až 240 miligramů kofeinu.  

Do 400 miligramů je však konzumace kofeinu u dospělých považována za bezpečnou. To odpovídá zhruba čtyřem šálkům kávy nebo dvěma energetickým drinkům denně. Takové množství však může být nebezpečné pro mladistvé a těhotné ženy, děti by kofein neměly pít vůbec.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek