Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Su Ťij kritizovaná kvůli masakru muslimů utíká před nepříjemnostmi. Nepojede do OSN, má prý na práci naléhavější věci

Su Ťij kritizovaná kvůli masakru muslimů utíká před nepříjemnostmi. Nepojede do OSN, má prý na práci naléhavější věci

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij se příští týden nezúčastní Valného shromáždění OSN, kde se očekává mimo jiné diskuse o zásazích její převážně buddhistické země proti menšině muslimských Rohingů. Podle agentury Reuters o její neúčasti informoval mluvčí s upřesněním, že má na práci „naléhavější záležitosti“. Násilnosti v Barmě, během nichž do sousedního Bangladéše uprchlo téměř 400 000 Rohingů, již odsoudil mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva. Podle OSN je nutné výrazně posílit humanitární operace k jejich pomoci, uvedla dnes agentura Reuters.

Barmská vůdkyně se měla příští týden zúčastnit jednání v newyorském sídle OSN. „Nikdy se nebojí čelit kritice nebo problémům. Zřejmě tady má naléhavější záležitosti, které musí řešit,“ řekl Reuters k neúčasti někdejší disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír její mluvčí.

Již loni v září, kdy v OSN poprvé přednesla projev v roli politické vůdkyně své země, hájila mnohými zpochybňovaný přístup Barmy k Rohingům.

Jejich současný exodus začal po útoku rohingských povstalců na pozice vládních bezpečnostních složek v Arakanském státě na severu Barmy, který se odehrál 25. srpna. Následné tažení armády proti Rohingům označuje barmská vláda za boj s „teroristy“, zatímco mezinárodní společenství jej odsuzuje. Při násilnostech v Arakanském státě podle zvláštní vyslankyně OSN zřejmě zahynulo již přes 1000 lidí, převážně z řad Rohingů.

K ochraně civilistů vyzvaly barmské vedení Spojené státy a další západní země. Na Su Ťij se kvůli mírovému řešení krize obrátil i tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Podle představitele OSN citovaného Reuters je potřeba výrazně posílit humanitární operace v Bangladéši, kde se uprchlým Rohingům nedostává jídla ani přístřeší.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek