Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Summit G20: Trump pochleboval Merkelové, evropští lídři jednali o Ukrajině

Summit G20: Trump pochleboval Merkelové, evropští lídři jednali o Ukrajině
 

Americký prezident Donald Trump ocenil vůdčí schopnost německé kancléřky Angely Merkelové a označil ji za naprosto neuvěřitelnou a inspirující. V Hamburku se zároveň uskutečnila schůzka věnovaná Ukrajině. Kromě Merkelové se jí účastnili francouzský prezident Emmanuel Macron a šéf Kremlu Vladimir Putin.

„Chtěl bych poděkovat kancléřce Merkelové za to, co zde udělala. Je to skutečně neuvěřitelné, jak se věci zvládají. Nic (přitom) není jednoduché,“ uvedl Trump. Poukázal na rozsáhlé protesty v ulicích, které podle něj ale summit prakticky nenarušily. „Byla jste skvělá a odvedla jste fantastickou práci,“ uvedl na adresu německé kancléřky.

Americký prezident ve vztahu k Merkelové v minulosti střídal okamžiky velkého ocenění s tvrdou kritikou. Nemilosrdně kritizoval třeba uprchlickou politiku šéfky spolkové vlády nebo vysoce kladnou bilanci německého zahraničního obchodu.

Dnes ale Merkelovou jen chválil. „Mnohokrát děkuji, paní kancléřko. Vaše schopnost vést je naprosto neuvěřitelná a velmi inspirující,“ řekl také na setkání uspořádaném na podporu podnikání žen.

Ke společné snídani se zároveň sešli i lídři Francie, Německa a Ruska. Angela Merkelová, Vladimir Putin a Emmanuel Macron se v Hamburku shodli na důležitosti zavedení příměří na východní Ukrajině, jak s ním počítají takzvané minské dohody. S odvoláním na mluvčího německé vlády Steffena Seiberta o tom informovala agentura Reuters.

Žádný průlom se ale jejich diskuse ostatně ani nečekal, čemuž podle německých médií odpovídá i to, že trvala jen asi 30 minut. Naproti tomu Putinova páteční schůzka s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se z původně plánovaných zhruba 35 minut protáhla na dvě a čtvrt hodiny.

Také Putin dnes pokračoval ve schůzkách na okraj summitu, když jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Čekalo se, že budou diskutovat hlavně o situaci v Sýrii.

Německo, Rusko a Francie jsou spolu s Ukrajinou součástí takzvaného normandského formátu, který je jednou z klíčových platforem pro politické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. Ani jeho snahy ale zatím nevedly k zásadnímu pokroku při naplňování minských dohod, které počítají s příměřím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek