Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švéd se po šesti letech dostal ze zajetí teroristů. Prožil peklo, kamaráda mu bez okolků zastřelili

Švéd se po šesti letech dostal ze zajetí teroristů. Prožil peklo, kamaráda mu bez okolků zastřelili

Teroristé ze sítě al-Káida propustili na svobodu Švéda Johana Gustafssona, který před šesti lety vyrazil na motorkářskou dovolenou po západní Africe. Nevinné cestování v koženém sedle se ale rázem změnilo v boj o život. Gustafsson si zrovna užíval volné chvilky na terase hotelu v malijském městě Timbuktu, když do budovy vtrhli po zuby ozbrojení teroristé. Drama odstartovalo šest let trvající zajetí na utajovaném místě, ze kterého se Švéd dostal až dnes.

Islamisté z Organizace al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) 25. listopadu 2011 kromě Gustafssona unesli i jihoafrického občana Stephena McGowna a Holanďana Sjaaka Rijkeho. Teroristům naopak unikla Rijkeho manželka, která se ozbrojencům úspěšně schovala. Takové štěstí už neměl jejich německý kamarád, který odmítl poslechnout příkaz, aby nastoupil do připravené dodávky. Teroristé ho za vzdor na místě zastřelili.

Gustafsson, McGown a Rijke padli do rukou islamistů, kteří je odvezli na neznámé místo. Touha po dobrodružství se jim stala osudnou – na sever Mali se vydali navzdory varování několika západoevropských vlád, které přišlo po propuknutí nepokojů a povstání v regionu. Po únosu jako by se po nich slehla zem. Poprvé, kdy o nich rodiny uslyšely, byl rok 2012, kdy televize al-Džazíra odvysílala reportáž, ve které všichni zadržení naléhají na vlády svých zemí, aby s al-Káidou vyjednávaly o jejich propuštění.

První dobrá zpráva přišla až v dubnu roku 2015, kdy se francouzským zvláštním silám podařilo ze spárů teroristů vymanit alespoň Nizozemce Rijkeho. Gustafsson s McGownem v zajetí zůstali, v říjnu téhož roku však islamisté zveřejnili video dokazující, že jsou oba naživu. „Jsem živý a zdravý. Moje rodina mi moc chybí,“ říká na videu Gustafsson, který zde zároveň děkuje vládě za snahu o jeho propuštění.

Po šesti letech se úsilí švédských úřadů vyplatilo a Gustafsson mohl konečně nastoupit do letadla směr Stockholm, aby se setkal s rodinou a pozdravil znovu s přáteli. „Už jsem s Johanem mluvila. Vede se mu dobře a je ohromen tím, co se děje,“ prohlásila švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. Zda se vládě podařilo Gustafssona dostat domů za výkupné, ale komentovat nechtěla. Islamisté za osvobození Gustafssona původně požadovali pět milionů dolarů (přes 117 milionů Kč). Vláda ve Stockholmu na to ale odmítla přistoupit v duchu zásady, že s teroristy se nejedná (anebo se to alespoň veřejně nepřiznává).

V zajetí radikálů tak zůstává poslední rukojmí Stephen McGown z Jihoafrické republiky. I kdyby se mu v nejbližší době podařilo dostat ke své rodině, svou matku už nikdy neuvidí. Devětašedesátiletá Beverly McGownová si do nedávné smrti nepřála nic jiného, než spatřit syna propuštěného z vězení teroristů. Vytouženého okamžiku se ale nedočkala. „Poslední den jsem své ženě slíbil, že Stephena dostaneme ven,“ řekl při pohřbu její manžel a otec zadržovaného Jihoafričana. S propuštěním McGowna by však mohla pomoct africká nezisková organizace Gift of the Givers, která si jeho osvobození dala za jeden ze svých hlavních cílů.