Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svědectví turistů, kteří byli v KLDR se zesnulým Američanem: Podíl na jeho smrti nese i cestovka

Svědectví turistů, kteří byli v KLDR se zesnulým Američanem: Podíl na jeho smrti nese i cestovka

Mohlo být všechno jinak, kdyby všichni dobře dělali svou práci? Nejen rodina a známí zemřelého Američana Otto Warmbiera, se zřejmě ptají, proč 22letý student musel více než po ročním věznění v KLDR zemřít. Příčiny smrti studenta, který údajně na výletě v Severní Koreji ukradl propagandistický plakát, přitom možná nebudou úplně jasné nikdy. Veřejnost se přesto dál snaží hledat viníka celé situace, která dovedla studenta do korejského vězení, kde se mu pravděpodobně něco stalo. Nyní se ukazuje, že vinu na zatčení Warmbiera má možná i cestovní kancelář, se kterou Američan do KLDR vycestoval.

Otto Warmbier trávil v KLDR oslavy nového roku v prosinci 2015. Do země přijel s cestovní kanceláří Young Pioneer Tours, která zprostředkovává výlety nejen do Severní Koreje, ale i do dalších nestabilních regionů jako je Írán nebo Turkmenistán. Webu Politico se podařilo spojit s několika dalšími turisty, kteří byli ve stejné skupině jako Warmbier. Ti potvrzují, že organizace zájezdu byla přinejmenším podivná a že průvodci se nijak nesnažili zadrženému studentovi pomoci.

Warmbiera prý nikdo nepostrádal. Že chybí, si všimli až v letadle

„Když bylo jasné, že Warmbier nepřijde, musela jsem už nastoupit do letadla, protože by mi uletělo. Byla jsem poslední, kdo přišel na palubu,“ uvedla v lednu 2016 nedlouho po zadržení studenta průvodkyně kanceláře Charlotte Guttridgeová, která Warmbierův zájezd vedla. Účastníci výletu si ale celou situaci pamatují jinak.

720p 360p
Krutá KLDR

„Guttridgeová byla v letadle jako první a vůbec si nevšimla, že nám někdo chybí, než se ostatní lidé začali ptát, kde je Otto,“ potvrzuje anonymně jeden z turistů. V letadle se prý odehrála scéna jako z filmu Sám doma, kde si rodiče uvědomí až ve vzduchu, že svého syna nechali na zemi. Warmbiera údajně na letišti policisté odvedli do uzavřené místnosti, kde ho zadrželi. Ostatní účastníci se pak po návratu domů průvodců na facebooku v následujících dnech ptali, jak to vypadá s Warmbierovým propuštěním, které slíbili zařídit. Guttridgeová jim odpovídala, že na všem se pracuje a až se situace někam pohne, dají ostatním vědět.

Průvodci se opíjeli a „žertovně“ schovávali turistům pasy

Řada z účastníků výletu navíc upozorňuje na to, že průvodci se během celého pobytu opíjeli. Jedna z čínských turistek navíc upozornila na jejich zvrácený smysl pro humor. Průvodci měli údajně ve skupině i svého přítele z Kanady, kterému přišlo velice zábavné schovat jednomu čínskému turistovi pas. Při kontrole ve vlaku ho okamžitě stráže odvedly do oddělené části, kde ho začaly vyslýchat. Žena zadrženého okamžitě kontaktovala průvodce, kteří se jí ale ještě smáli a více ji popichovali. Svědci incident popisovali jako „žert, který zašel až příliš daleko“.

Otto Warmbier dostal u korejského soudu 15 let těžkých prací. Oficiálním proviněním byla protistátní činnost. Student prý v hotelu strhnul ze zdi propagandistický plakát, který si chtěl nechat. KLDR Američana propustila po roce a půl 13. června 2017 údajně z humanitárních důvodů. Warmbier byl v kómatu, do kterého údajně upadl krátce po svém odsouzení. Severokorejské úřady tvrdí, že student onemocněl botulismem. Američtí lékaři ale po jeho návratu do USA zjistili, že má silně poškozený mozek a v několika částech je viditelný úbytek mozkové hmoty. Po týdnu na svobodě student zemřel. Lékaři nezjistili přesnou příčinu úmrtí, potvrdili ale, že pacient nejevil známky otravy botulismem.

Kongres uvažuje, že zakáže Američanům cesty do KLDR

Severní Koreu navštíví ročně desetitisíce turistů. Většina z nich pochází ze sousední Číny. Do KLDR si troufne každý rok asi tisíc Američanů, přestože jejich vláda před vstupem do země důrazně varuje. Kongres prý nyní uvažuje o tom, že cesty do KLDR svým občanům zakáže úplně. Od roku 2009 severokorejská vláda zadržela už 15 Američanů. Jen jeden z nich na následky zranění ale zemřel.

Podle turistů i rodiny zemřelého zůstává kolem případu řada nejasností. Zda k zatčení Warmbiera přispěla i laxnost turistických průvodců, je možné. Většina lidí zapojených do celé situace se ovšem shoduje na tom, že hlavním viníkem je hlavně Severní Korea, která studenta uvěznila a pravděpodobně způsobila i jeho zranění, kterému podlehl.