Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédi chtějí deportovat nejstarší uprchlici světa. 106letou stařenku přinesli do země na zádech její vnuci

Švédi chtějí deportovat nejstarší uprchlici světa. 106letou stařenku přinesli do země na zádech její vnuci

Cesta do Evropy byla pro Bibikál Uzbekovou a její rodinu mnohem těžší, než pro drtivou většinu ostatních migrantů. Stařenku, která za pár týdnů oslaví své 107. narozeniny, z rodného Afghánistánu přinesli na zádech její vnuci a syn. Na cestě přes Írán a Turecko museli zdolat hory i moře, aby se v roce 2015 dostali do vysněné Evropy. Ve Švédsku Bibikál Uzbeková, která je považována za nejstarší uprchlici na světě, požádala o azyl. Švédská migrační agentura ale její žádost zamítla a nařídila, aby se vrátila zpět do Afghánistánu.

Bibikál Uzbeková a její rodina utekli z afghánského Kundúzu, kde zuří boje mezi vládními silami a teroristy z Talibánu, podle švédských úřadů je však oblast bezpečná a nařídily, aby se celá rodina vrátila zpět.

Když se 106letá Afghánka v červnu dozvěděla o rozhodnutí švédských úřadů, zasáhla ji mrtvice a přestala mluvit i chodit. „Nerozumím tomu proč? Je jí 106 let, nevidí, nemluví, nechodí. Je nemocná,“ řekl pro Al-Džazíru její vnuk Mohamed Uzbek.

„V Afghánistánu je válka, je tam smrt, problémy s Talibánem a teď i s Islámským státem. Nechápu, proč po nás chtějí, abychom se vrátili. Letos tam zemřelo hodně lidí,“ dodává vnuk afghánské stařenky, která přišla do země se 16 členy rodiny. Až do Německa, kde dostala invalidní vozík, pro ní byla cesta vyčerpávající, odejít zpátky do Afghánistánu si proto neumí představit.

Švédské úřady ale mají jasno. „Pokročilý věk není sám o sobě důvodem k poskytnutí ochrany,“ vysvětlily rodině v rozhodnutí. Ta se však nehodlá vzdát bez boje. Příbuzní nejstarší uprchlice světa tvrdí, že vzhledem k vysokému věku a novým zdravotním obtížím nemůže cestu do rodné země přežít a požádali švédské úřady, aby mohla v zemi zůstat alespoň ona a dožít tady poslední roky života.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek