Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédové slyší Rusy řinčet zbraněmi. V předtuše nejhoršího připravují stovky jaderných bunkrů

Švédové slyší Rusy řinčet zbraněmi. V předtuše nejhoršího připravují stovky jaderných bunkrů

Ve státech poblíž hranice Ruska roste napětí. Po anexi Krymu totiž mají z další ruské agrese stále větší strach. Zatímco Polsko reaguje na obávané kroky Kremlu nasazením vojáků Severoatlantické aliance, Švédsko se zaměřuje na obnovu stovek protijaderných krytů. Mají jej chránit před případnou nárazovou vlnou, radiací a také před biologickými a chemickými zbraněmi. 

Švédské úřady tento týden nařídily kontrolu prvních 350 civilních bunkrů, které se nacházejí na ostrově Gotland v Baltském moři. Rozhodnutí přišlo poté, co švédská rozvědka varovala, že „existuje skutečné a vážné ohrožení bezpečnosti země“.

Kapacita 350 krytů se pohybuje kolem 35 tisíc lidí. Švédsko má však krytů mnohem víc. Po konci druhé světové války země vystavěla na 60 tisíc bunkrů, které by ochránily obyvatele před jaderným útokem Sovětského svazu.

Přestože je Švédsko neutrální zemí a nikdy nemělo jadernou zbraň, vždy se Moskvy velmi obávalo. Po pádu SSSR se ale napětí snížilo a Stockholm nechal bunkry zavřít. Za situace, kdy ruský prezident Vladimir Putin začíná řinčet zbraněmi, se švédské úřady rozhodly nechat kryty obnovit. Kromě toho země znovu zavádí vojenskou službu, od které upustila v roce 2010.

Země tak zavádí bezpečnostní opatření, jaká v posledních dvou desetiletích nezažila. Podle slov mluvčího Parlamentu Urbana Ahlina Stockholm k takovému rozhodnutí přistoupil naposledy v roce 1997. „Kdyby bylo všechno skvělé, pak by lidé mohli říct, že můžeme ještě několik let počkat. Bohužel ale vidíme směr, kdy země posilují svůj zbrojní arzenál,“ řekl Ahlin tento týden s odkazem na Rusko.

Už v září švédská armáda rozmístila na ostrově Gotland kvůli rostoucímu napětí své vojáky. Podle ministra obrany Petera Hultqvista tím Švédsko dává Rusku varovné znamení. Právě zde proběhne první revize bunkrů, která by měla být hotová do konce roku.

Švédské úřady používají pro označení krytů výrazné oranžové nebo modré logo s popiskem skyddsrum (kryt), v případě nouze by tak obyvatelé neměli mít problém bunkr najít.