Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédská ulička hanby. Delegace „první feministické vlády na světě“ si v Íránu oblékla hidžáb

Švédská ulička hanby. Delegace „první feministické vlády na světě“ si v Íránu oblékla hidžáb

„Jsme feministická vláda,“ zdůrazňovala švédská vicepremiérka Isabella Lövinová zkraje února poté, co se nechala vyfotit s dalšími členkami vlády při podpisu zákona o ochraně klimatu, kterým parodovala obdobný snímek Trumpovy administrativy akorát v mužském provedení. Snímek se tehdy stal rychle virálním a byl dáván za příklad odporu proti sexismu, z něhož je americký prezident už od předvolební kampaně zhusta kritizován. Nyní se však karty obrátily a kritice čelí sama švédská vláda.

Pozdvižení způsobily snímky, které zachycují členky švédské vládní delegace v čele s ministryní obchodu Ann Lindeovou během setkání s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Na rozdíl od německé ministryně obrany Ursuly von der Leydenové, která odmítla nosit šátek při návštěvě ultrakonzervativního muslimského království Saúdské Arábie, se členky švédské delegace rozhodly podřídit místním zvyklostem a na vrcholnou státnickou schůzku přišly oblečené v šátcích a dlouhých kabátech.

Podle nevládní lidskoprávní organizace UN Watch členky severského kabinetu takovým konáním zradily principy, k nimž se hlásí jejich vláda. Koaliční vláda sociálních demokratů a strany Zelených se totiž považuje za „první feministickou vládu na světě“, která podporuje „rovnost mužů a žen“ nejenom doma, ale také na mezinárodní scéně. Hlásí se dokonce k „feministické zahraniční politice“, v níž označuje za „základní cíl dosažení rovnosti mezi muži a ženami“. Navzdory takové deklaraci si členky švédské vlády oblékly během návštěvy muslimského státu hidžáb, který je považován za nejviditelnější projev útlaku tamních žen, protože jeho nošení mají Íránky přikázáno zákonem.

„Pokud by Švédsku opravdu záleželo na lidských právech, nemělo by podporovat režim, který týrá své vlastní občany a zároveň páchá genocidu v Sýrii; a kdyby se skutečně staralo o práva žen, potom by jeho ministryně nejely do mizogynního Íránu,“ konstatovala výkonný ředitel UN Watch Hillel Neurer.  

Političky nekritizují jenom nevládní organizace. Ostře se do nich pustila také aktivistka za práva íránských žen Masih Alinejadová, která členky švédského kabinetu před jejich návštěvou Íránu prosila, aby „bránily svou vlastní důstojnost“ a odmítly nosit hidžáb.

 „Evropské političky jsou pokrytci. Zastanou se francouzských muslimek, když odsoudí zákaz nošení burkin (plavky zahalující celé tělo, pozn. red.) na plážích – protože si myslí, že nucení k něčemu je špatné – ale když se s něčím takovým setkají v Íránu, starají se pouze o peníze,“ zveřejnila Alinejadová na svých facebookových stránkách, které se věnují právě útlaku žen v Íránu.

Snímky z Teheránu jsou v ostrém kontrastu k nedávným gestům vicepremiérky Isabelly Lövinové vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který čelí kritice za své výroky a chování k ženám. Lovinová nejprve na svém twitteru zveřejnila snímek švédského vládního kabinetu jako parodii na americký protějšek.

Aby následně v komentáři pro britský The Guardian zdůraznila, že „svět potřebuje silné vedení pro ženská práva“. Lövinová vyjádřila přesvědčení, že „Švédsko v tomto bude hrát stále důležitější roli“ a „ spousta zemí by si z něj měla vzít příklad“. Její slova mnohým zní po posledním výstupu švédských političek jako výsměch. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek