Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédská vicepremiérka paroduje amerického prezidenta. Za práva žen i ochranu klimatu

Švédská vicepremiérka paroduje amerického prezidenta. Za práva žen i ochranu klimatu

Americký prezident Donald Trump podepsal koncem ledna výnos o zablokování financování neziskových organizací, které vykonávají potraty. Teď čelí vlně kritiky, podle které Trump hazarduje se zdravím žen v rozvojových zemích. Řada z nich totiž v důsledku jeho výnosu přijde o jedinou možnost bezpečného potratu. Fotografie, na níž je Trump při podpisu kontroverzního nařízení zvěčněn se sedmi svými spolupracovníky, se nyní stala terčem posměchu švédské vicepremiérky Isabelly Lövinové, která se po vzoru Trumpa nechala vyfotit při podepisování zákona o ochraně klimatu se sedmi svými kolegyněmi. 

Na fotografii je Lövinová, která je zároveň švédskou ministryní životního prostředí a rozvojové pomoci, obklopena sedmi svými spolupracovnicemi, z nichž jedna je zjevně v pokročilém stádiu těhotenství. Že jde o parodii Trumpovy fotky z 23. ledna, kde jsou naopak samí muži, nikdo nepochybuje.

„Jsme feministická vláda, což ukazuje i tento obrázek. V konečném důsledku je na pozorovateli, aby si fotografii sám interpretoval,“ komentuje snímek vicepremiérka Švédska, které je průkopníkem v oblasti lidských práv a práv žen. Země je také známá právě vysokým zastoupením žen ve vedoucích pozicích, jako jsou i vládní nebo parlamentní posty.

Příhodné je také to, že zákon, který Lövinová na fotce podepisuje, má bojovat s klimatickými změnami. Právě problém globálního oteplování Trump označuje za podvod. Ihned po nástupu do křesla amerického prezidenta dosavadní americkou klimatickou politiku obrátil o 180 stupňů a ohlásil, že se Spojené státy vrátí k rozsáhlému využívání fosilních paliv.

195 států světa včetně USA přitom v roce 2015 uzavřely Pařížskou klimatickou dohodu, která je zavazuje snížit produkci skleníkových plynů a udržet nárůst průměrné globální teploty pod dva stupně Celsia. Mezi největší producenty skleníkových plynů patří právě Spojené státy, Indie nebo Čína.

Podle Lövinové se chce Švédsko díky novému zákonu stát vzorem pro ostatní. V současné době totiž „klimatičtí skeptikové získávají ve světě stále větší sílu“, tvrdí švédská vicepremiérka a varuje, že „ti, kteří stále chtějí investovat do fosilních paliv, se v konečném důsledku stanou poraženými“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek