Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švédsku chybí vojáci. Obnovilo základní vojenskou službu pro tisíce lidí

Švédsku chybí vojáci. Obnovilo základní vojenskou službu pro tisíce lidí

Švédsko opět zavádí povinnou vojenskou službu. Důvodem je nedostatečný počet dobrovolných rekrutů i bezpečnostní riziko v Pobaltí. Výcvik by se týkal dospívajících Švédů narozených v roce 1999 a 2000. Nový švédský branný systém bude založen na přijímání branců i dobrovolníků a bude vytvořen podle norského modelu.

„Pokud chceme dostatečně velké a trénované vojenské jednotky, nemůžeme se už spoléhat jen na dobrovolné rekruty, ale musíme oživit povinnou vojenskou službu,“ vysvětlil médiím švédský ministr obrany Peter Hultqvist. Plošné odvody stát zrušil v roce 2010, teď ale koalice sociálních demokratů a zelených prosadila jejich obnovení.

Jako hlavní důvody politici uvádí, že dobrovolní vojáci už prostě nedokážou pokrýt potřeby armády. Pro bezpečnost na Baltu je proto podle vlády důležité posílit jednotky o mladé brance.

Na základě vládního rozhodnutí bude od 1. ledna 2018 povoláno do služby 4000 mužů a žen, řekla BBC mluvčí švédského ministerstva obrany Marinette Radeboová.

Nový systém předpokládá, že nábor by začal oslovením asi 100 tisíců dospívajících, kteří se narodili v letech 1999 a 2000. Ti dostanou dostatečné informace a vyplní dotazníky. Asi 13 tisíc vybraných se pak dostaví k odvodu a z nich se v dalším kroku vyberou zmíněné 4 000 mladých dívek a chlapců, kteří podstoupí vojenský výcvik v příštích dvou letech.

Inspiraci prý švédští zákonodárci hledali u sousedů v Norsku. Tam funguje kombinovaný systém profesionálních vojáků doplněný o povinnou vojenskou službu. Právě takovou představu mají i Švédové. Podle posledních veřejných výzkumů se znovuzavedení vojenské služby nebrání 72 procent místních obyvatel.

Znovu povinně na vojnu? Návrhy zaznívají i v Česku

V Česku podstupovali základní vojenskou službu mladíci do konce roku 2004. Od roku 2005 je česká armáda plně profesionální. I čeští politici ale začínají pozvolna mluvit o obnovení povinných odvodů. Senátor Jiří Čunek před časem navrhl, aby služba trvala několik měsíců, a kdo se jí bude záměrně vyhýbat, toho aby čekalo i vězení. Politici by mohli povinnou vojenskou službu začít řešit už na podzim. Není vyloučené, že se z ní pro některé politiky stane i volební téma.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek