Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět si oddechl, KLDR oslavila 69. výročí založení bez odpalu rakety. Odborníci přesto zemi kritizují

Svět si oddechl, KLDR oslavila 69. výročí založení bez odpalu rakety. Odborníci přesto zemi kritizují

Rutinní kladení věnců, klanění se před sochami a portréty bývalých vůdců. Oslavy 69. výročí vzniku KLDR proběhly navzdory obavám Jihokorejcům poklidně. K manifestaci vojenské síly, dalšímu raketovému či jadernému testu, jimiž podobná výročí Severní Korea někdy doprovází, nedošlo. Jak upozorňují odborníci, slavit ale příliš není co. V zemi dochází k pravidelným politickým čistkám, popravám a konstantnímu porušování lidských práv.

Jihokorejská vláda od počátku týdne upozorňovala, že na území sousedního státu pozoruje přípravné práce na další raketový test. Ve čtvrtek jihokorejský premiér oznámil, že KLDR v den výročí zřejmě provede další test mezikontinentální balistické střely. K tomu ale dnes, tedy v den oslav 69. výročí vzniku KLDR, nedošlo. Místo toho proběhly poklidné oslavy. Jak ale připomínají zahraniční média, veselení si severokorejský režim nezaslouží.

Zatímco vůdce Kim Čong-un žije v luxusu, obyčejní Severokorejci strádají a umírají hladem. Kromě toho, že žijí ve zcela izolovaném světě, každý den čelí cenzuře, represím a pravidelným politickým čistkám. Podle zprávy Organizace spojených národů z roku 2014 v zemi běžně dochází k „vraždám, zotročování, mučení, věznění, znásilňování, nuceným potratům a dalším druhům sexuálního násilí či zločinům proti lidskosti“.

Z jiné zprávy z února 2014, kterou vydaly americké úřady, vyplývá, že zločiny páchané komunistickým režimem v Severní Koreji jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů.

Zpráva dále upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 tisíci až 120 tisíci politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví.

Severní Korea opakovaně odsuzuje rezoluce Rady OSN pro lidská práva, které označuje za spiknutí organizované Spojenými státy a dalšími „nepřátelskými silami“. Zprávy vyšetřovatelů OSN Pchjongjang odmítá s tím, že jsou nedůvěryhodné. Poukazuje především na to, že se zakládají na informacích a rozhovorech shromážděných mimo KLDR a nejsou v nich informace z první ruky.

Země navíc představuje velké bezpečnostní riziko v regionu. Severní Korea minulý víkend provedla šestý a dosud nejsilnější jaderný test. V průběhu června dvakrát odpálila mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-14, k níž KLDR podle svého tvrzení vyvíjí jadernou hlavici. Z analýzy letu vyplývá, že pokud bude raketa zdokonalena, může zasáhnout pevninu Spojených států, napsala AP.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek