Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svobodné a transparentní. Američané požadují věrohodné volby v Egyptě i v rozvrácené Libyi

Svobodné a transparentní. Američané požadují věrohodné volby v Egyptě i v rozvrácené Libyi

Podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona chtějí USA uspořádání věrohodných voleb v Egyptě i v Libyi. Spojené státy také prý budou dál podporovat Egypt v boji s terorismem a budou aktivní v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech.

Tillerson hovořil na společné tiskové konferenci se svým egyptským protějškem Samím Šukrím. Na dotaz novináře podle agentury Reuters prohlásil, že Washington si přeje transparentní, svobodné a spravedlivé volby v Egyptě i v sousední Libyi.

Egypťané mají v březnu hlasovat o novém prezidentovi. Mandát podle pozorovatelů obhájí současná autoritářská hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Té je nakloněn i jediný protikandidát Músa Mustafa Músa. Ostatní vyzyvatelé se z klání stáhli s poukazem na to, že čelili represím. Opozice vyzvala k bojkotu voleb, které označila za frašku.

V rozvrácené Libyi by se mohly celostátní volby konat letos. Navrhuje to OSN, ale Africká unie doporučuje nespěchat. V zemi volby naposledy byly v roce 2014. Výsledek byl však označen za sporný a konflikt z roku 2011 se prohloubil.

Tillerson potvrdil pokračování spolupráce s Egypťany v protiteroristickém boji. Mezi Káhirou a Washingtonem není podle něj rozdíl v důrazu kladeném na porážku samozvaného Islámského státu. Egyptské jednotky vedou od pátku proti radikálům mohutnou operaci zejména na Sinajském poloostrově. Tillerson se ale veřejně nevyjádřil k dalšímu osudu vojenské pomoci, kterou Káhiře loni odložil americký prezident Donald Trump.

Tillerson zopakoval odhodlání USA přispět k dosažení trvalé dohody mezi Izraelem a Palestinou. Washington podle něj může stále sehrát zprostředkovatelskou roli v mírových jednáních. To však dříve odmítl předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Reagoval tak na Trumpovo prosincové rozhodnutí, jímž USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. Tento krok ve Valném shromáždění OSN odsoudil i Egypt. Na Jeruzalém si činí nárok Izraelci i Palestinci a USA před Trumpem zastávaly v této otázce neutralitu.

Tillersona dnes čeká ještě setkání se Sísím; poté ministr odletí do Kuvajtu. Následujícími zastávkami jeho blízkovýchodní cesty budou Jordánsko, Libanon a Turecko.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek