Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Švýcarské „ano“ navzdory protimuslimské kampani. Lidé kývli na jednodušší udílení občanství migrantům

Švýcarské „ano“ navzdory protimuslimské kampani. Lidé kývli na jednodušší udílení občanství migrantům

Vládní návrh, který Švýcaři v referendu schválili, se týká imigrantům třetí generace do 25 let. Navzdory předcházející kampani poznamenané protimuslimskými výpady populistické pravice získal návrh souhlas většiny voličů i většiny ze 26 švýcarských kantonů. Souhlas se zjednodušením naturalizace mladých příslušníků třetí generace imigrantů vyjádřilo kolem 60 procent Švýcarů.

Přijatý vládní návrh umožní třetí generaci imigrantů vynechat několik kroků ve zdlouhavém procesu získávání švýcarského občanství.

Kritéria méně nákladné a rychlejší zjednodušené procedury - věk do 25 let a to, aby se alespoň jeden z jejich prarodičů narodil ve Švýcarsku nebo získal švýcarské občanství, splňuje v současnosti kolem 25 000 osob. Většinou jde o potomky přistěhovalců původem z Itálie (bezmála 60 procent), ale i Turecka a balkánských zemí.

Poslanec za populistickou a nacionalistickou Švýcarskou lidovou stranu (SVP/UDC) a spolupředseda výboru proti zjednodušené naturalizaci Jean-Luc Addor v televizi RTS přiznal porážku.

„Byli jsme sami proti všem. Mám opravdu strach, že nás problematika islámu do několika let dostane,“ řekl člen strany, která před referendem Švýcary varovala před „cizineckým přelidněním a masivním nárůstem zejména počtu muslimů“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek