Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sýrií znovu otřásají tvrdé boje: Radikálové z Islámského státu zřejmě zabili desítky vojáků

Sýrií znovu otřásají tvrdé boje: Radikálové z Islámského státu zřejmě zabili desítky vojáků

Příslušníci teroristické organizace Islámský stát (IS), kteří ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur vedou rozsáhlou ofenzivu, dnes zabili několik desítek vojáků prezidenta Bašára Asada a jejich spojence. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která dění v Sýrii sleduje z Británie. Syrská média naopak uvedla, že útok radikálů na západním břehu Eufratu armáda odrazila.

Samozvaný Islámský stát mezitím na sociálních sítích oznámil, že zahájil rozsáhlou ofenzivu proti provládním silám u města Búkamál. To leží v provincii Dajr az-Zaur nedaleko hranice s Irákem.

Válka v Sýrii, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v průběhu let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si už vyžádalo přes 340.000 obětí na životech a přinutilo miliony lidí opustit domov.

Teroristé z IS měli během roku 2015 pod kontrolou téměř polovinu Sýrie, dobyli historické město Palmýra, část severosyrského kurdského města Kobani, kus pouště v centrální části země a dostali se až k městu Hasaka na severovýchodě Sýrie, uvedla agentura AP.

Koncem roku 2015 začali bojovníci IS vlivem oddělených ofenziv - Západem podporovaných arabsko-kurdských milicí na jedné straně a syrské armády podporované mimo jiné Ruskem na straně druhé - postupně přicházet o území, až nakonec loni na podzim ztratili kontrolu nad Rakkou, někdejším „hlavním městem" svého chalífátu v Sýrii. Příslušníci IS se stáhli hlavně na východ země na hranici s Irákem.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek