Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrská Ghúta terčem dalšího chemického útoku? Vláda obvinění odmítá

Syrská Ghúta terčem dalšího chemického útoku? Vláda obvinění odmítá

Východní Ghúta se zřejmě stala terčem dalšího chemického útoku syrských vládních vojsk. Nasvědčují tomu desítky případů přidušených civilistů. Podle agentury AFP to dnes uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Ve středu večer podle SOHR ve východní Ghútě ve městech Hamúrija a Sakba byly u 60 lidí zaznamenány dýchací potíže.

Podle organizace útok spáchala vojska syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem. Syrská vláda však toto obvinění odmítá.

Lékaři na místě ošetřili nejméně 29 lidí, u kterých měli podezření, že byli vystaveni chlóru, uvedla Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS), charitativní organizace podporující chod nemocnic v Sýrii.

V důsledku útoku chlórem pacienti ve východní Ghútě mají značné dýchací potíže, uvedla SAMS.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt tento poslední region v okolí Damašku ovládaný odpůrci vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida. V enklávě ale žije asi 400.000 lidí, z nichž drtivá většina trpí hladem a potřebuje lékařskou pomoc. Podle SOHR si bombardování východní Ghúty od 18. února vyžádalo přes 900 civilních obětí.

Novinář AFP v Hamúriji viděl desítky lidí, jak opouštějí podzemní úkryty a šplhají na střechu, aby se jim lépe dýchalo. Rodiče podle něj rovněž svlékali své kašlající potomky a snažili se z nich vodou smýt toxickou látku.

Podle SOHR se v uplynulých dnech zprávy o možných chemických útocích ve východní Ghútě objevily už dvakrát. Asad obvinění z páchání chemických útoků dál odmítá, zatímco Spojené státy a Francie pohrozily ráznou odpovědí, pokud se tyto činy potvrdí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek