Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrská opozice chce jednat o míru. Dorazila na setkání s vládou do Kazachstánu

Syrská opozice chce jednat o míru. Dorazila na setkání s vládou do Kazachstánu

Jednání v kazašské metropoli Astaně mají začít zítra. Vůbec poprvé k jednomu stolu zasednou zástupci vlády a odpůrci prezidenta Asada. Opoziční delegaci vede Muhammad Allúš a je v ní podle agentury AFP desítka velitelů organizací, které bojovaly proti syrskému režimu.

Podle AFP jsou už v Astaně kromě Allúše také Fáris Bajúš z oddílů bojujících v provincii Idlib, Hasan Ibráhím ze skupiny označované jako Jižní fronta a rovněž Maamún Hadždž Músa z brigád Šukúr aš-Šám, jež působí rovněž v Idlibu. Původně mělo být v opoziční delegaci osm lidí, ale byla rozšířena na čtrnáct. K dispozici jim bude 21 poradců.

Vládní delegaci povede syrský vyslanec při OSN Bašár Džaafarí a mají v ní být také zástupci armády. Tato skupina už podle syrské agentury SANA vyjela z Damašku a míří do Astany.

Pozván je také zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Za USA a Británii budou přítomni velvyslanci v Kazachstánu. Na jednání by měl být rovněž zástupce Evropské unie.

 

Jednat by se mělo především o příměří, které platí od 30. prosince, a také o distribuci pomoci Syřanům. Není zřejmé, nakolik se vyjednavači dotknou budoucnosti Bašára Asada, která je výbušným tématem a která by mohla schůzku ohrozit. Rozhovory pomohly zprostředkovat Rusko, Turecko a Írán, které v Sýrii převzaly vůdčí iniciativu, zemi si rozdělily na nepsané sféry vlivu a dojednaly stále platný klid zbraní.

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek