Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrské sankce nebudou. Rezoluci kvůli použití chemických zbraní vetovaly Rusko a Čína

Syrské sankce nebudou. Rezoluci kvůli použití chemických zbraní vetovaly Rusko a Čína

Rusko a Čína dnes vetovaly v Radě bezpečnosti OSN sankce vůči syrskému režimu kvůli údajnému použití chemických zbraní v bojích v Sýrii. Podle Ruska by taková rezoluce poškodila mírové rozhovory, které se za zprostředkování OSN vedou v Ženevě, informovala agentura Reuters.

Z 15 členů Rady bezpečnosti OSN pro rezoluci hlasovalo devět států, proti byla kromě Ruska a Číny také Bolívie. Etiopie, Egypt a Kazachstán se hlasování zdržely. Aby rezoluce prošla, nesměl by ji vetovat žádný z pěti stálých členů RB OSN (Británie, Čína, Francie, Rusko a USA).

Rezoluce navrhovala sankce vůči 11 syrským představitelům, zejména armádním, a proti deseti organizacím. Zakázat měla také dodávky vrtulníků syrské vládě.

Poslední obvinění syrského režimu kvůli použití chemických zbraní vznesla tento měsíc organizace Human Rights Watch (HRW). Podle ní syrská armáda podnikla od loňského 17. listopadu do 13. prosince nejméně osm chemických útoků v bojích o severosyrské město Halab (Aleppo). Syrská vláda obvinění odmítla.

Podle HRW při chemických útocích v Halabu zahynulo devět lidí, včetně čtyř dětí, a na 200 osob utrpělo vážné zdravotní komplikace. Podle HRW vládní vrtulníky shazovaly na čtvrti v Halabu barely s chlórem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek