Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrský chlapec plánoval v Německu teroristický útok. Zajímal se o to, jak sestrojit bombu

Syrský chlapec plánoval v Německu teroristický útok. Zajímal se o to, jak sestrojit bombu

Soud v Kolíně nad Rýnem dnes poslal na dva roky do nápravného zařízení pro mladistvé 16letého Syřana za přípravu teroristického útoku. Obhajoba, která žádala zproštění obvinění, oznámila, že se proti rozsudku odvolá.

Soud považuje za dokázané, že mladík se v jednom internetovém chatu se sympatizantem Islámského státu z Izraele svěřil, že je připraven sestrojit bombu. Předsedající soudkyně připustila, že čin se nacházel ve velmi raném stadiu. Ke konkrétnímu uskutečnění plánů bylo ještě daleko a obyvatelstvo nebylo v žádnou chvíli ohroženo. Soud mohl uložit podmíněný trest, ale "s ohledem na vývoj mladistvého" se rozhodl jinak.

Chlapce loni v září zadržela v kolínském uprchlickém zařízení speciální jednotka policie. Během soudního procesu, který se vzhledem k nízkému věku obžalovaného konal s vyloučením veřejnosti, mladík opakovaně tvrdil, že útok spáchat nechtěl. Soud mu ale neuvěřil.

Případ jiného mladíka podezřelého z nastražení bomby nyní řeší norský soud. Dnes si vyslechl argumenty ohledně toho, zda má vsadit do vazby 17letého islamistu z Ruska. Ten je podezřelý, že v sobotu nastražil nepříliš účinné výbušné zařízení v centru Osla.

Policie v noci kontrolovaně odpálila primitivní výbušné zařízení, které mladík o víkendu umístil vedle automobilu v potemnělé ulici. Obhájce mladíka tvrdí, že šlo jen o "klukovskou rošťárnu".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek