Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Syrští Kurdové našli nečekaného spojence. V boji proti tureckému nepříteli jim pomáhá Asadova vláda

Syrští Kurdové našli nečekaného spojence. V boji proti tureckému nepříteli jim pomáhá Asadova vláda

Syrští Kurdové našli v bojích o severosyrský Afrín nečekaně spojence v syrské vládě. Napsala to dnes agentura Reuters. Kurdské milice YPG, které USA považují za své partnery v boji proti islámským radikálům, čelí od ledna útokům turecké armády, jež je chce z Afrínu vytlačit.

V jiných částech Sýrie se zájmy YPG a syrské vlády neshodovaly a Damašek je proti kurdským požadavkům na autonomii na severu země. V Afrínu je ale nepřítel shodný: Kurdům i syrské vládě jde o zastavení postupu Turků.

Podle Reuters požádali Kurdové vládu, aby vyslala do této části Sýrie svou armádu k obraně hranice. Damašek sice vojsko neposlal, ale pomáhá nepřímo tím, že umožňuje dalším kurdským bojovníkům, civilistům a politikům průchod územím, které vládní oddíly kontrolují, a poskytuje tak Kurdům šanci posílit své řady.

Tato podpora, z níž může mít prezident Bašár Asad velký užitek, ačkoli nehne prstem, pravděpodobně prodlouží konflikt na severu Sýrie, píše Reuters.

Problém vzniká i pro Spojené státy, jejichž spojenec YPG je nucen k dohodám s Asadem. Agentura Reuters s odvoláním na kurdské zdroje napsala, že Damašek souhlasil s tím, že umožní přesun posil do Afrínu z jiných oblastí Sýrie ovládaných Kurdy, hlavně z Kobani ležícího východně od Afrínu.

„Do Afrínu je možné dostat posily různým způsobem, ale hlavní je trasa přes území ovládané (syrskou) armádou,“ řekl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, která v oblasti působí.

Turecká armáda bojuje v Afrínu tři týdny, ale podle Reuters postupuje pomalu. Ankara označuje YPG za teroristy napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících, která je považovaná za teroristickou organizaci. USA mají na severu Sýrie asi 2000 vojáků, kteří jsou východně od Afrínu a zatím nikoli v dostřelu tureckých zbraní.

YPG podle Reuters kontrolují téměř celou syrskou hranici s Tureckem, avšak Afrín je od zbytku tohoto regionu oddělen asi stokilometrovou zónou, kterou kontrolují spojenci turecké armády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek