Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tady je Putinovo. Srbská osada uctívá ruského prezidenta a vkládá velké naděje do toho amerického

Tady je Putinovo. Srbská osada uctívá ruského prezidenta a vkládá velké naděje do toho amerického

Podobně jako v celém Srbsku také v osadě Putinovo, které se v listopadu přejmenovalo na počest „velkého slovanského bratra“ Vladimira Putina, vkládají do nového šéfa USA Donalda Trumpa velké naděje. Doufají, že obdiv k ruskému protějšku dovede amerického prezidenta k rozhodnutí stáhnout se z regionu, čímž umožní Rusku rozšířit svůj vliv a jeho spojenci Srbsku konečně prosadit své představy o podobě Balkánu.    

Dostat se do Putinova není snadné, osada ležící na jihu Srbska nedaleko města Medvedje patří mezi ta místa, kde „lišky dávají dobrou noc“. Tvoří jí dvanáct chalup, které s okolním světem spojují pověstné balkánské horské silničky plné zákrut, při jejichž průjezdu mnohým tuhne strachy krev v žilách.

Po staletí osada nesla turecké jméno Adžice, které odkazovalo na pětisetleté podmanění Balkánu Osmanskou říší, které Srbové vnímají jako černou kapitolu svých dějin. Obyvatelé osady se proto v loňském roce rozhodli místo přejmenovat. Největší počet hlasů získal návrh místních mladých, kteří přišli s tím, aby se osada pojmenovala Putinovo. „Putin je pro nás nejlepší světový vůdce. Hájí mír a je proti americké dobyvačné politice,“ vysvětlil pro server Politico jeden z místních obyvatel Milutin Petrusić. Úřady o svolení nežádali, prý ho nepotřebují.

Mnoho Srbů dodnes nemůže Spojeným státům přijít na jméno kvůli bombardování země vojsky NATO v roce 1999. Do nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ale vkládají velké naděje, neboť doufají, že jeho nástup do funkce povede k ústupu Spojených států z oblasti.

K takovým závěrům je vede Trumpova rétorika z předvolební kampaně, v níž ostře kritizoval NATO a některé americké vojenské zahraniční intervence a také jeho pochvalné výroky na adresu Vladimira Putina. Trump, který se netají určitým obdivem k ruskému protějšku, dal najevo, že chce zlepšit americko-ruské vztahy, z čehož nejenom Srbové vyvozují, že by mohl být ochotný k ústupkům na mezinárodní scéně ve prospěch Ruska.

Srbsko je sice jednou z kandidátských zemí na členství v Evropské unii a spolupracuje s NATO, zároveň ale upevňuje vztahy s Ruskem, které vnímá jako svého dlouhodobého spojence. Rusko jde této verzi naproti a jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN zablokovalo cestu Kosova ke členství v OSN. Území většinově obývané etnickými Albánci navzdory vyhlášení samostatnosti v roce 2008 považuje Srbsko nadále za součást svého území a odmítá uznat jeho samostatnost.

Vztahy mezi zeměmi jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Mezi Bělehradem a Prištinou nedávno došlo k diplomatické roztržce. Srbští představitelé vypravili do Kosovské Mitrovice vlakovou soupravu vyzdobenou srbskou symbolikou a nápisem „Kosovo je Srbsko“. „Jde o provokaci vůči Kosovu. Srbsko otevřeně přišlo s agresivní politikou ohrožující územní integritu a svrchovanost Kosova a jeho národní bezpečnost,“ zlobila se kosovská ministryně Edita Tahiriová. Souprava do místa určení nedojela, srbské úřady ji zastavily krátce po překročení hranic.

Někteří pozorovatelé kvůli načasování akce podezírají Bělehrad z testování hranic, kam až může ve svých aktivitách vůči Kosovu zajít. Souprava totiž vyjela z Bělehradu týden před inaugurací nového amerického prezidenta. Podle ředitelky bělehradského Centra pro euroatlantická studia Jeleny Milićové srbská vláda využila momentu předávání moci v USA, aby otestovala Evropskou unii, která v oblasti prokazuje „zřejmý nedostatek síly a autority“. S klesající rolí EU na Balkáně souhlasí i Vuk Vuksanović, který se zabývá mezinárodními vztahy. Podle něj se nedá očekávat, že by nějaký stát z oblasti vstoupil do Evropské unie. „Vzniklé mocenské vakuum využije ve svůj prospěch Rusko,“ odhaduje.

Právě v tento scénář doufají Srbové, kteří by se mohli s Ruskem za zády a Spojenými státy vyklízejícími pozice pokusit znovu připojit Kosovo ke svému území nebo nad ním alespoň trochu získat moc. „To je konec mezinárodního společenství, jak ho známe,“ popsal obavy kosovských Albánců serveru Politico pod podmínkou zachování anonymity jeden z tamních diplomatů. „Donutí nás to si hledat vlastní cestu ve světě, což ale nemusí být v konečném důsledku špatné,“ snažil se hledat pozitiva na potenciální změně pořádků. 

Na to, že by Američané změnili pod Trumpem postoj vůči Kosovu, které existuje i s jejich přispěním, to ale zatím nevypadá. Ministr obrany USA James Mattis ve svém proslovu před americkým Senátem, který ho schválil do funkce, zdůraznil, že přítomnost vojsk NATO v Kosovu „zůstává zásadní skutečností pro udržení stability v regionu“.   

V Putinově ale stále doufají. „Trump právě začal, a my mu gratulujeme. Ale čekáme, že nám Srbům řekne, že se stahuje z Kosova. Když se dohodne s Ruskem, na co by v Kosovu ještě potřeboval vojenské základny?“ říká Milutin Petrusić.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek