Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Tajemná“ sestra, kterou Kim Čong-un vyslal na ostře sledovanou misi. Co víme o Kim Jo-čong?

„Tajemná“ sestra, kterou Kim Čong-un vyslal na ostře sledovanou misi. Co víme o Kim Jo-čong?

Ty obrázky obletěly celý svět. Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong včera jako první člen vládnoucího klanu komunistické KLDR překročila hranice svého jižního souseda, s nímž je Severní Korea technicky ve válečném stavu od krvavého konfliktu z let 1950 a 1953. Dnes vyrazila dech světu podruhé. Kim Jo-čong předala na setkání delegací obou zemí v prezidentském paláci v Soulu jihokorejskému prezidentovi pozvánku na návštěvu KLDR, v rámci níž by mělo dojít ke schůzce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Kdo vlastně je žena, kterou Kim Čong-un vyslal na ostře sledovanou misi? 

Podobně jako u jiných členů severokorejské vládnoucí dynastie, máme o Kim Jo-čong jen kusé informace. Mělo by jí být kolem třiceti let a stejně jako její starší bratr Kim Čong-un potomkem tanečnice Ko Jong-hui, která byla čtvrtou životní partnerkou severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

V devadesátých letech měla Kim Jo-čong stejně jako její bratr Kim Čong-un studovat na soukromé škole ve švýcarském Bernu. Poté se měla vrátit do KLDR a pokračovat studiem počítačových věd na prestižní Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu.

Do roku 2010 se prakticky neobjevovala na veřejnosti. Traduje se, že její její zapojení do mocenského aparátu severokorejského režimu odstartovalo v roce 2007, kdy se Kim Jo-čong měla poprvé zapojit do nízké pozice v rámci strany. Od roku 2008 se prý podílela na přechodu Kim Čong-una k moci poté, co jejich otec utrpěl dvě mrtvice.

Poprvé se objevila na fotografiích v médiích na 3. konferenci Korejské strany práce v roce 2010. Když ale v prosinci roku 2011 zemřel její otec, opět se stáhla do ústraní. Po tříletém hluchém období, během něhož si její bratr upevňoval moc, se Kim Jo-Čong znovu objevila na veřejnosti. V březnu 2014 doprovázela Kim Čong-una během voleb do Nejvyššího lidového shromáždění. 

Od té doby hvězda Kim Jo-Čong začala stoupat vzhůru. Ještě téhož roku na podzim jí podle neoficiálních informací bylo svěřeno vedení země, zatímco se Kim Čong-un potýkal se zdravotními problémy. Na konci roku 2014 byl Kim Jo-Čong svěřen další důležitý úkol - byla jmenována do čela stranického odboru propagandy a agitace jako viceprezidentka.

Další mocenský posun nastal loni v říjnu, když ji ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce zvolil kandidátkou svého všemocného politického byra. Tento krok dle pozorovatelů naznačuje, že se Kim Jo-čong těší u bratra nemalé důvěry. To ostatně také ukázalo dění posledních dní.

Do budoucna by Kimova sestra mohla v nejvyšším vedení země nahradit tetu Kim Kjong-hi. Ta se v minulosti podílela na přijímání nejdůležitějších rozhodnutí, než nastupující vůdce země Kim Čong-un nechal popravit jejího muže Čang Song-tcheka.

Podle dostupných informací se Kim Jo-čong daří i v osobním životě. Zkraje roku 2015 se údajně vdala za syna stranického místopředsedy Čou Songa; v květnu loňského roku měla porodit dítě. 

Kim Jo-Čong je v současné době vedle manželky Kim Čong-una jednou ze dvou nejviditelnější žen v KLDR. Jak ale upozorňuje deník the Guardian Kim Čong-un je pověstný svou krutostí, která „kosí“ i členy jeho rodiny, a tak se nedá vyloučit, že se jednou diktátorovi znelíbí i Kim Jo-Čong.

V roce 2013 byl například popraven výše zmiňovaný vůdcův strýc Čang Song-tche, který sloužil dlouhou dobu jako poradce a loni byl zavražděn v Kuale Lumpur nevlastní bratr Kim Čong-una Kim Čong-nam. Hojně se spekulovalo, že za jeho smrtí stojí právě vůdce KLDR. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek