Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajné služby: Bojovníci Islámského státu se do Evropy dostávají jako „ranění migranti"

Tajné služby: Bojovníci Islámského státu se do Evropy dostávají jako „ranění migranti"

Italská rozvědka varuje, že bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS) se do Evropy dostávají skrze program určený pro hospitalizaci libyjských vojáků. Uvádí to server The Guardian, který se odvolává na dokument italské zpravodajské služby. 

Podle dokumentu, který má deník Guardian k dispozici, se od konce roku 2015 do Evropy nekontrolovaně dostávají bojovníci IS, kteří po hospitalizaci v evropských nemocnicích, kde vystupují jako ranění vojáci libyjského režimu, beze stopy mizí v Schenghenském prostoru či na Blízkém východě. „Islámský stát se tak podílí na pašování svých raněných mužů z Libye a pro tuto strategii využívá falešné pasy,“ píše se v dokumentu.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Libyjští diplomaté a zdravotní pracovníci mohou využívat programu nazvaného Comitato Assistenza Feriti Libici (Centrum podpory pro raněné Libyjce) k tomu, aby získali speciální víza pro raněné vojáky, které tak dostanou do evropských nemocnic. Italská rozvědka věří, že právě tento program je zneužíván vojáky Islámského státu, kteří se do něj infiltrují.

Kolik členů IS se takto do Evropy dostalo je těžké odhadnout, nicméně na počátku roku 2016 se tato teroristická organizace zmocnila stanice výdeje cestovních dokladů v syrském městě Sytra, odkud zmizely dva tisíce nevyplněných pasů.

Dokument italské rozvědky přímo tvrdí, že od 15. prosince 2015 byl neznámý počet bojovníků Islámského státu v Libyi převezen do istanbulské nemocnice, aby tam podstoupili ošetření. Zpráva dodává, že ranění bojovníci byli rozvezeni do nemocnic v Turecku, Rumunsku, Srbsku a Bosně; spekuluje se i o Francii, Německu a Švýcarsku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek