Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajný plán preventivního úderu na KLDR. Takto chce Pentagon zničit severokorejskou obranu

Tajný plán preventivního úderu na KLDR. Takto chce Pentagon zničit severokorejskou obranu

Americké ministerstvo obrany připravilo zvláštní plán preventivního útoku na Severní Koreu, uvádí server NBC News s odvoláním na několik nejmenovaných vojenských zdrojů. Podle tohoto plánu by měly strategické bombardéry B-1 ze základny na ostrově Guam zničit místa, kde se nacházejí nejnebezpečnější zbraně severokorejského režimu. 

Tomu, že plán je reálný, nasvědčuje i zvýšený počet cvičných letů bombardérů B-1 z poslední doby. Ten se od května letošního roku významně zvýšil, od června jich pak proběhlo již jedenáct. Podle představy Pentagonu tyto bombardéry za doprovodu stíhaček a letadel určených pro elektronickou válku zničí sila korejských balistických střel, severokorejská testovací zařízení a další podpůrné budovy.

„Ze všech vojenských možností, které prezident Trump zvažuje, by tato varianta spolu s ještě jednou či dvěma dalšími vyčnívala tím, že by měla alespoň nějakou šanci na to, že by konflikt dále neprohloubila,“ uvedl pro NBC News admirál ve výslužbě James Stavridis.

V současné chvíli je šest letadel B-1 na Andersenově základně na ostrově Guam, který se v posledních dnech stal cílem korejské propagandy. Severokorejští generálové totiž údajně připravují plán útoku na tento americký ostrov pomocí balistických raket Hwasong-12, které dokáží nést jaderné hlavice. Ty má mít Severní Korea údajně k dispozici.

Podle zdrojů serveru NBC z Pentagonu si je americké ministerstvo obrany jisté, že během posledních měsíců identifikovalo všechny podstatné cíle. Odborník oslovený serverem INFO.CZ Jan Blinka však tvrdí, že všechny jaderné zbraně se Američanům zlikvidovat nejspíše nepodaří. „Ty jsou totiž často poschovávané v horách, jsou i na mobilních odpalovacích zařízeních,“ říká spolupracovník výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Letouny B-1 byly podle NBC News k misi zvoleny i proto, že nejsou schopné nést jaderné zbraně. To by mělo podle odborníků Číně, Rusku i Severní Koreji signalizovat, že USA nemají v plánu konflikt dále eskalovat. Tyto strategické bombardéry unesou až 168 225kilogramových bomb, experti však očekávají, že budou spíše osazeny bombami JASSM-ER, extra přesnými raketami o hmotnosti jedné tuny, které mají operační rádius tisíc kilometrů – střely by tak mohly být odpáleny mimo severokorejské území.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek