Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Takhle Rusové manipulovali americké volby. Podívejte se, jaké zprávy a videa šířili

Takhle Rusové manipulovali americké volby. Podívejte se, jaké zprávy a videa šířili

O ruském ovlivňování prezidentských voleb v USA se mluví už dlouhou dobu. Zásahy dokonce prověřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, a problémy kvůli nim může mít i prezident Donald Trump. List New York Times nyní popsal, jak vypadají manipulace, které ruské stránky provádí na internetu.

Waqas Shah je 23letý tvůrce videí ze Staten Islandu. Jednoho dne se přestrojil za Araba a vyšel na náměstí v New Yorku. Jiný herec předstíral, že se ho rozhodl obtěžovat. Cílem bylo sledovat reakce okolí a poukázat na jisté pokrytectví obyvatel New Yorku.

Shah publikoval video na YouTube v červnu 2016. Nasbíral více než tři miliony zhlédnutí. Klip ale nezaujal jen jeho fanoušky. O týden později ho jako vlastní publikovala na facebooku ruská stránka United Muslims of America. Od uživatelů získalo více než 150 tisíc reakcí.

Když Shah viděl své video na Facebooku, napsal administrátorovi stránky, aby přiložil odkaz na původní dílo. Tvrdí, že výtvorem nechtěl přispět k rozdělování společnosti. „Vždy tu budou lidé, kteří budou manipulovat věcmi, aby vyhovovali jejich agendě,“ praví.

United Muslims of America není jediná ruská stránka, která loni vyvíjela aktivitu ve snaze narušit americkou debatu. Zkraje roku převzal facebookový účet s názvem Being Patriotic článek z konspiračního webu InfoWars o tom, že federální zaměstnanci berou půdu soukromým vlastníkům a vyplácejí jim za ni menší částku, než odpovídá realitě. „Národ už nemůže věřit federální vládě. Hanba!“ připsal k tomu administrátor účtu.

Dezinformační videa sdílená ruskými stránkamiDezinformační videa sdílená ruskými stránkamiautor: INFO.CZ

Being Patriotic také zveřejnili krátkou zprávu o protestech proti rozšiřování uprchlických zařízení ve Spojených státech. Ta zaujala přes 750 tisíc uživatelů včetně Lena Swansona, 64letého podporovatele Donalda Trumpa z Houstonu. Ten často publikuje dlouhé komentáře na sociální síti LinkedIn. Příspěvek ruské stránky použil jako srovnání ve svém textu, v němž kritizoval Hillary Clintonovou a Demokratickou stranu za hladovějící válečné veterány.

Že se podílel na ruské propagandistické mašinérii, Swansonovi nevadí. „Vy víte, že děláme to samé. Co si myslíte? Že jsme svatí?“ oponoval, když ho s jeho činem New York Times konfrontovaly.

Další případ má na svědomí stránka Secured Borders, která sdílela video listu Conservative Tribune. Ten patří do sítě protrumpovských webů provozovaných Patrickem Brownem. Video tvrdilo, že muslimští imigranti mají právo brát dávky na čtyři manželky. Nic takového ale není pravda. Majitel Brown na dotazy New York Times neodpověděl. Gerald McGlothlin, prezident kanálu CleanTV, na němž se video původně objevilo, potvrdil, že ho původně vytvořila právě jeho společnost.

Dezinformační videa sdílená ruskými stránkamiDezinformační videa sdílená ruskými stránkamiautor: INFO.CZ

Podle Johna Kellyho, zakladatele analytické společnosti Graphika, mají Rusové vymyšlenou strategii, která kombinuje aktivitu na různých platformách. Ruské účty se propojují s běžnými skupinami vytvářenými například nacionalisty a snaží se ostatní uživatele manipulovat a radikalizovat. Propaganda využívá i sponzorovaných příspěvků, aby se její sdělení dostalo k více lidem.

Facebook sice v minulých týdnech zmíněné stránky zablokoval, boj s falešnými zprávami je ale během na dlouhou trať. Jak navíc ukázala nedávná studie, dosavadní nástroje technologických společností příliš nefungují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek