Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tálibán znovu silí. Je navíc vstřícný i k Islámskému státu

Tálibán znovu silí. Je navíc vstřícný i k Islámskému státu

Po celém světě se diskutuje o nebezpečí ze strany Islámského státu, který působí na území Sýrie a Iráku. Experti se ale nyní budou muset začít zabývat další hrozbou, jež přichází z Afghánistánu a Pákistánu a je stejně nebezpečná jako Islámský stát. 

V posledních několika dnech otřáslo Pákistánem po dvouleté éře relativního klidu pět sebevražednýh útoků, při kterých zemřely stovky lidí.

Došlo k nim poté, co pákistánské vojenské jednotky podnikly masivní operace proti tamní odnoži Tálibánu a dalším džihádistickým skupinám a prohlašovaly, že vedení organizace je zničeno. Následné sebevražedné atentáty ale ukázaly, že úplně potlačené zdaleka nejsou.

Muhammad Churasání, mluvčí pákistánského Tálibánu, rozeslal email, ve kterém prohlašoval, že se všechny frakce organizace spojují. Tajný zdroj serveru Daily Beast řekl, že vládní ofenziva organizaci skutečně rozprášila,  její ideologie ovšem přežila a na ní byli schopni vše znovu vystavět.

Vůdci frakcí měli podle stejného zdroje schůzku 20. ledna, kde se dohodli na útocích v Afghánistánu a Pákistánu. Někteří členové vedení tam také navrhovali amnestii pro ty, kteří přeběhli k Islámskému státu. Afghánský Tálibán chce dokonce, aby se k němu IS připojil.

Šance o takové propojení se nyní ještě zvýšily, protože Američané prostřednictvím dronů zabili lídra afghánského Islámského státu. Nahradil ho Abú Haseb, který dříve vedl pákistánskou kašmírskou organizaci Lashkar-e-Taiba.

Organizaci navíc nahrává to, že se vlády Pákistánu a Afghánistánu vzájemně obviňují z podpory rebelů u sousedů a na obou stranách díky tomuto konfliktu nabývá Talibán na síle.

Znalý evropský diplomat poznamenává, že teroristé v Afghánistánu a Pákistánu jsou nyní silně propojeni a pokud vlády obou zemí tvrdě nezakročí, teroristé zůstanou v této nebezpečné části světa silnými hráči.

Podle zdroje Daily Beast Spojené státy zůstávají pro Tálibán nepřítelem číslo jedna. Nový bezpečnostní poradce Donalda Trumpa generál H. R. McMaster právě v Afghánistánu ale značně pohořel.  V roce 2010 měl pomoci tamní vládě, kterou Spojené státy podporovaly, bojovat s korupcí a krádežemi, jež podkopávaly vše, co chtěl Washington změnit. Někteří lidé dosazení z Washingtonu ale byli stejně zkorumpovaní jako místní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek