Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Teď se hraje o všechno." Prezidentský kandidát Fillon se za každou cenu snaží vrátit do kampaně

"Teď se hraje o všechno." Prezidentský kandidát Fillon se za každou cenu snaží vrátit do kampaně

Prezidentský kandidát umírněné pravice ve Francii François Fillon se na předvolebním shromáždění dnes v centru Paříže pokusí oživit svou kampaň, kterou poškodilo podezření z neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí jako parlamentních asistentů. Ve Fillonově straně Republikáni sílí hlasy po jeho odstoupení a malá účast na shromáždění by mohla znamenat konec jeho kandidatury.

Oslabený kandidát v pátek vyzval své stoupence, aby přišli v co největším počtu v neděli v 15 hodin na prostranství Trocadéro u Eiffelovy věže. „Shromáždění je pro něj hrou o všechno,“ domnívá se deník Le Monde a další média. Jaký počet účastníků se bude považovat za jasně velkou, nebo jasně malou podporu kandidátovi, ale Fillon ani komentáře neuvedli.

 

Fillon je podle svého okolí přesvědčený, že ho přijde podpořit hodně lidí, a nehodlá odstoupit a předat kandidaturu Alainu Juppému, o němž se začalo hovořit jako o jeho nástupci v kampani. Fillon se domnívá, že Juppého zapojení do kampaně by posílilo krajně pravicovou kandidátku Marine Le Penovou. K ní by podle něj totiž přešla část voličů tradiční pravice, kteří pokládají Juppého program za nedůrazný, například ohledně přistěhovalectví.

Favorit Juppé

Podle průzkumů by ale Juppé volby nejspíš vyhrál, zatímco Fillon by nepostoupil ani z prvního kola 23. dubna do rozhodujícího duelu 7. května. Fillona již v posledních dnech opustila řada nejbližších spolupracovníků a dalších spojenců, podle kterých kandidátova zatvrzelost povede pravici k volební porážce. Uzávěrka kandidatur je 17. března.

 

Více než dvě třetiny francouzských voličů chtějí, aby kandidát umírněné pravice François Fillon odstoupil z boje o prezidentskou funkci kvůli skandálu. Uvedl to dnes francouzský týdeník Journal du Dimanche s odvoláním na výsledky průzkumu agentury Ifop.

Podle průzkumu si odstoupení přeje 71 procent dotazovaných. To je o šest procentních bodů více, než ukázal stejný průzkum uskutečněný 19. února, napsala agentura Reuters.

 

Prognóza z konce února ukázala, že první kolo voleb 23. dubna vyhraje šéfka krajní pravice Marine Le Penová, která by mohla získat 26 až 27 procent hlasů. Druhý je Emmanuel Macron s 24 až 25 procenty hlasů a Fillon má získat 20 až 21 procent hlasů. V rozhodujícím duelu 7. května má zvítězit centrista Macron s poměrem 61 až 62 procentem hlasů.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu korun). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil své děti jako své asistenty. Dalších zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) dostala manželka za údajné psaní pro média.

Fillonová prý dělala skutečnou práci

Manželka francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona prohlásila, že pro svého chotě vykonávala skutečnou práci, za kterou jí platil jako komukoli jinému. Podporuje jej v tom, aby prezidentský souboj dotáhl do konce, řekla v rozhovoru s nedělníkem Le Journal du Dimanche. Kandidát umírněné pravice se ocitl ve vážných problémech právě kvůli tomu, že odměny jeho ženy řeší policie a Fillon čelí rostoucímu tlaku na své odstoupení.

„Potřeboval někoho, kdo provede jeho práci. Kdybych to nebyla já, musel by zaplatit někomu jinému, tak jsme se rozhodli, že to budu já,“ řekla Penelope Fillonová ve vůbec prvním rozhovoru od vypuknutí aféry. Dodala, že denně podporuje svého manžela v tom, aby "pokračoval až do konce", ale konečné rozhodnutí ve věci kandidatury je plně na něm.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek