Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těhotné ženy nejsou vždy chráněny před propouštěním, zní verdikt soudu EU

Těhotné ženy nejsou vždy chráněny před propouštěním, zní verdikt soudu EU

Zaměstnavatel může dát těhotné ženě výpověď v případě hromadného propouštění, pokud dotyčnou řádně informuje o kritériích výběru propuštěných zaměstnanců. Těhotné ženy totiž nepožívají neomezenou ochranu před propouštěním, konstatoval Soudní dvůr Evropské unie sídlící v Lucemburku. Český zákoník práce nepovoluje zaměstnavateli dát výpověď těhotným ženám či matkám na mateřské a rodičovské. Pouze v jedné výjimce, a to, když se firma ruší.

Dnešní rozsudek se vztahuje ke sporu španělské bankovní úřednice, která se ve své vlasti u soudů brání proti svému propuštění ze zaměstnání v době, kdy čekala dítě. Příslušný soud se obrátil do Lucemburku, aby zjistil, jak má být v tomto konkrétním případě uplatněna unijní směrnice o ochraně těhotných žen před propouštěním.

Směrnice zakazuje propuštění zaměstnankyň v době od začátku těhotenství do konce mateřské dovolené. Výjimky na základě národních zákonů však jsou přípustné, upozornil unijní soud.

Český zákoník práce zakazuje dát výpověď v takzvané ochranné době, do níž vedle těhotenství a mateřské dovolené patří také dovolená rodičovská. Zahrnuje se do ní ale i čas strávený na nemocenské, ve veřejné funkci či na vojenském cvičení. Těhotné ženy a matky na mateřské a rodičovské dovolené může zaměstnavatel propustit jen tehdy, pokud podnik přestává fungovat a ruší se. Výpověď v Česku pak neplatí ani u žen, které ji dostaly před tím, než se o svém těhotenství dozvěděly. Pokud prokážou, že už byly v jiném stavu, nemůže je zaměstnavatel propustit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek