Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těla létala vzduchem, zůstaly na nich stopy pneumatik. Děsivá svědectví útoku v NYC

Těla létala vzduchem, zůstaly na nich stopy pneumatik. Děsivá svědectví útoku v NYC

Mohl to být slunný klidný Halloween v centru New Yorku. Z ničeho nic se na stezce vyhrazené cyklistům objevil bílý pick-up a začal chladnokrevně srážet jednoho člověka za druhým. Rány, jak byli cyklisté a běžci odhazováni, byly ohlušující. Mírumilovná idyla líného poledne se rázem změnila v brutální, krvavou scénu. „Bylo to příšerné, surreální. Sražení lidé byli celí zkrvavení, končetiny jim jen tak visely na těle,“ zprostředkovává pohled na hrůznou situaci svědek Tom Kendrick. 

„Běžel jsem k těm lidem, chtěl jsem vědět, zda jim ještě mohu nějak pomoci. Chtěl jsme jim zachránit život. Jenže oni už mou pomoc nepotřebovali – byli mrtví. Jsem v šoku, před sebou stále vidím jejich mrtvá těla,“ dodává Kendrick pro server New York Times.

O život během úterního teroristického útoku přišlo osm lidí, třináct dalších je po nemocnicích. 

„Naprosto vám to zničí představu mírumilovnosti světa,“ vypráví pro televizní stanici ABC News další svědek incidentu Andrew Howell. „Byl to klidný den, slunce svítilo. A pak se stala taková tragická věc. Sledoval jsem, jak automobil srazil dva cyklisty přímo přede mnou. Jednoho z nich vymrštil vysoko do vzduchu, když dopadnul zpátky na zem, již se nehýbal,“ popisuje otřeseně Howell.

„Všechno se seběhlo tak rychle,“ doplňuje ještě roztřesený svědek útoku Eugene, který popsal jednu z obětí masakru jako „rozdrcenou.“

Poté, co uzbecký útočník Sayfullo Saipov naboural po své kilometr dlouhé jízdě smrti do školního autobusu, všichni doufali, že je již konec. Že chaos a utrpení již skončilo. Jenže on vystoupil, v rukou dvě pistole. Začal pálit. Svědci ani policisté tehdy nevěděli, že jedna z nich je vzduchová, druhá paintballová.

„Namířil na moji malou dceru,“ plakala pro ABC News jedna z matek.

V okolí útoku se nachází mnoho škol, kde děti právě končily svou výuku. „Slyšel jsem náraz automobilu a pak výstřely,“ vzpomíná na incident patnáctiletý student Hiro Kimura. „Pak jsme viděli studenty, jak hromadně utíkají pryč,“ dodává.

Nakonec řádění Uzbeka jednajícího podle všeho pod hlavičkou Islámského státu zastavil policista, který ho postřelil. Útočník je zraněný vážně, ale přežije. Na rozdíl od osmi lidí, kteří neměli šanci jeho manickému řádění uniknout.