Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná minulost amerického velvyslance v Praze. Zametal kauzu Watergate, neštítil se násilí

Temná minulost amerického velvyslance v Praze. Zametal kauzu Watergate, neštítil se násilí

Nový americký velvyslanec v Česku Stephen King má za sebou temnou minulost. Během práce pro kampaň někdejšího prezidenta Richarda Nixona se podílel na zametání stop kolem kauzy Watergate. A jak popsal web časopisu Newsweek, neštítil se u toho použít i násilí.

Stephen King v Praze nikdy nebyl. Není ani diplomat. Do Česka se dostal jako politicky jmenovaný velvyslanec. Ve Washingtonu je však jeho jméno dobře známé. Byl například obchodním partnerem bratra současného šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana.

King se ale v minulosti ochomýtal kolem politiky i jako její aktér. V červnu 1972 působil jako bezpečnostní poradce ve Výboru pro znovuzvolení prezidenta Richarda Nixona (CREEP). Mezi jeho povinnosti patřilo dohlížet na Marthu Mitchellovou, prostořekou dceru šéfa Nixonovy kampaně Johna Mitchella. Během toho King zametal stopy, jež spojovaly prezidenta s lupiči, kteří se vkradli do centrály Demokratické strany.

Nejhorší zážitek

Když se Mitchellová dozvěděla, že mezi zadrženými v kauze Watergate je i její osobní bodyguard James McCord, okamžitě to volala své oblíbené novinářce z agentury UPI Helen Thomasové. „V ten moment přišel do její ložnice King a svalil Mitchellovou na postel a telefon vytrhl ze zdi,“ popsala v biografii ženy s názvem Martha reportérka Winzola McLendonová.

Mitchellová v ten okamžik pobývala v hotelu. Reportéři se tehdy snažili dohledat, kde konkrétně je. Marcia Kramerová z listu New York Daily News zjistila, že je stále ve Westchester Country Clubu v New Yorku. Popsala ji jako mlácenou ženu s neskutečnými modřinami na paži.

V dopise, který adresovala časopisu Parade Mitchelová příběh ještě rozvinula. „Připravil mi nejen nejhorší zkušenost, jakou jsem kdy zažila, ale zranil mě také fyzicky,“ popsala svůj zážitek s Kingem, který se tehdy i nyní odmítl k věci vyjádřit.

Jak z Kingova hororu

V McLendonové biografii přirovnávala zážitek k předloze pro knihu Kingova jmenovce, spisovatele Stephena Kinga, Osvícení. Popsala, že poté, co nynější velvyslanec vytrhl telefon, utekla do jiného pokoje a volala znovu.

Scéna je opakovala. Tentokrát ji ale King v pokoji zavřel a násilně překazil i její pokus o útěk balkónem. „Vyběhl a vtáhl ji dovnitř. Prohlásila, že ji strhl dolů a kopal do ní,“ napsala McLendonová. Následující den ji King spatřil, jak se pokouší uniknout po schodišti. Uklouzla a narazila do skleněných dveří, o které se ošklivě pořezala.

James McCord, který tehdy pracoval jako bezpečnostní ředitel kampaně, o tři roky později slova Mitchellové potvrdil. Přiznal, že Mitchelová byla prakticky unesena.  „Nejenom, že mě unesli, hrozili mi i střelnou zbraní,“ dodala. Během jejího věznění v hotelu na ni King volal také lékaře, kteří jí dávali injekce na uklidnění.

King musel před jmenováním velvyslancem absolvovat slyšení v Senátu. Na jeho roli v kauze Watergate se ho ale nikdo nezeptal. Senátoři ho následně ve funkci potvrdili. Úřadu se ujal 6. prosince, kdy od českého prezidenta Miloše Zemana přijal pověřovací listiny.

„Byla to otázka politická, nikoli právní,“ komentoval právník Richard Painter, který pracoval pro prezidenta George Bushe mladšího. Dodal, že nyní už by bylo velice složité Kinga odvolávat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek