Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná svědectví ze Sýrie. Asadovi žalářníci prý tajně popravili 13 tisíc vězňů

Temná svědectví ze Sýrie. Asadovi žalářníci prý tajně popravili 13 tisíc vězňů


Oběťmi poprav v jedné z věznic nedaleko syrského Damašku se stávali především odpůrci prezidenta Bašářa Asada z řad civilistů. Uvedla to organizace pro lidská práva Amnesty International (AI) ve zprávě založené na výpovědích desítek svědků.

Věznice Sajdnájá ležící asi 30 kilometrů severně od Damašku je jednou z největších v zemi a pojme více než 10 tisíc lidí. Režim prezidenta Asada zde podle AI v letech 2011 až 2015 ve velkém zabíjel své odpůrce, jejichž popravy byly nařízeny z nejvyšších vládních pozic.

Organizace mluvila s 84 svědky včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí přeživších věznění. Podle nich se popravy skupin 20 až 50 lidí konaly jednou až dvakrát týdně. Vězni byli nejprve postaveni před „polní soud“, kde byli odsouzeni bez ohledu na svou výpověď. Trvalo to prý nejvýše tři minuty.

"Sajdnájá je konec života, konec lidskosti."
Abu Muhammed, bývalý dozorce ve věznici Sajdnájá

Vězňům umístěným do obávané trestnice pak bylo v den popravy zpravidla oznámeno, že budou převezeni jinam. Uprostřed noci jim poté zakryli oči, odvedli je do izolovaného místa, oznámili jim jejich osud a oběsili je.

Během pěti let takto podle odhadů AI zemřelo pět až 13 tisíc lidí.

Asadův režim odmítá, že by prováděl jakékoli popravy odpůrců. O násilných úmrtích zajatců však na základě výpovědí svědků hovořili v minulosti již lidskoprávní experti OSN či syrská opozice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek