Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror je zpátky. Radikálové z Islámského státu podle místních znovu pronikají do Mosulu

Teror je zpátky. Radikálové z Islámského státu podle místních znovu pronikají do Mosulu

Irácká armáda v lednu zvítězila nad organizací Islámský stát (IS) v boji o východní čtvrtě města Mosul. Od té doby se ale stáhla, aby se připravila na boj o jeho západní část. Ponechala tak za sebou bezpečnostní vakuum, které příslušníci IS využívají k dalším útokům a k tomu, aby naháněli strach obyvatelům, kteří se snaží obnovit původní chod města.

„Vrátily se sebevražedné útoky a bomby schovávané v autech. Vracejí se vzpomínky na období vlády DAIŠ," řekla paní Samírová ze čtvrti Zahúr, kterou citovala agentura AFP. DAIŠ je arabská zkratka pro někdejší název IS.

„Všichni mluví o osvobození, ale DAIŠ je stále tady, nad městem létají jeho drony a míří na naše domy, nemocnice a mešity," upozorňuje pětadvacetiletý Umar, který přišel na slavnost pořádanou v jedné škole. Připojil se k dobrovolníkům, kteří se snaží obnovit v Mosulu běžný život navzdory hrozbám, jimž čelí všichni každý den.

V osvobozených čtvrtích města se lidé tísní na nově otevřených tržištích se zeleninou a ovocem, muži postávají ve frontách před úřady veřejné správy, nad mnoha budovami vlají irácké vlajky. "Vypadá to, jako by se vše vrátilo k normálu, lidi ale dobře vědí, že kdykoli může stále téci krev, a pociťují strach," říká Umar.

„DAIŠ ohrožuje i školní děti. Mnoho škol, obchodů a restaurací, které se v lednu znovu otevřely, je zase zavřeno," řekl abú Alí ze čtvrti Mazára.

Mosul je hlavním městem provincie Ninive. Člen ninivské provinční rady řekl, že sebevražedný atentátník spáchal minulý týden atentát před věhlasnou restaurací a zranil mnoho lidí.

Šedesátiletá Samára Bašírová prožila v Mosulu celou ofenzivu, která trvala od října. Před dvěma dny se ale rozhodla i s dětmi z města odejít. „Manžel mé dcery zemřel při útoku granátem shozeným z dronu. DAIŠ věděl, kde zeť je, jejich spící buňky jsou všude," říká žena, která nyní žije ve stanu pro uprchlíky v Hasanšámu východně od Mosulu.

 

„Po osvobození východního Mosulu z tábora mnoho uprchlíků odešlo a vrátilo se domů, ale v posledních dnech jsme přijali 40 rodin, které už nedokázaly situaci ve městě dál snášet," sdělil ředitel dvou uprchlických táborů Rizkár Ubajd.

Paní Samírová tvrdí, že armáda v osvobozených čtvrtích neplní své povinnosti. Elitní jednotky, které se zasadily o osvobození města, už odjely a chystají se útočit na IS v západní části. "Předali jsme tu část města armádě," přiznává velitel speciální protiteroristické jednotky generál Abdal Vaháb Saadí.

Uznává, že v těžké situaci jsou obyvatelé domů na břehu řeky Tigris, za kterou se nachází ještě neosvobozená polovina města. Radikálové z ní ostřelují domy přes řeku minometnou palbou.

„Je zřejmé, že na východě města je bezpečnost špatně zajištěna," říká člen místních bojových oddílů Ámir Bak, podle něhož je příčinou nízká profesionalita některých armádních jednotek.

Na potíže, s nimiž se potýká východní Mosul, poukazuje i zpráva amerického Institutu pro studium války (ISW) z 11. února. Konstatuje se v ní, že má irácká armáda potíže se zajištěním bezpečnosti na dobytých územích, což umožňuje návrat bojovníků IS. „Z nedávných útoků se dá usoudit, že čtvrtě nebyly dostatečně zbaveny" radikálů, uvádí zpráva.

Obyvatelé poukazují na špatnou práci policie v osvobozených vesnicích, které leží jen pár kilometrů severně od Mosulu na řece Tigris. „Pořád jsou tady radikálové, chodí si zde bez obav se zbraněmi a ve svých vojenských oblecích. V minulých dnech povraždili mladé muže," řekl obyvatel jedné z vesnic. 0132Žijeme tady jako v jedné velké věznici," poznamenal další.