Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Londýně: Co všechno už víme o sobotním útoku

Teror v Londýně: Co všechno už víme o sobotním útoku

Velká Británie v noci zažila už třetí teroristický útok za necelé tři měsíce. Podívejte se, co všechno už o nejnovějším krveprolití víme. 

Krátce po desáté hodině večerní vjela na Londýnském mostě přes Temži bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik chodců. „Mysleli jsme si, že je to autonehoda, ale jakmile jsme se přiblížili, viděli jsme spoustu krve a těla. Napravo byla vážně zraněná těhotná žena a nalevo oživovali muže. Ten začal dýchat, ale nevíme, jestli ta žena přežila,“ citoval server The Guardian jednoho ze svědků.

Útočníci pak pokračovali v jízdě až k nedalekému tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Doslova je začali kopat, mlátit, pak si vyndali nože a bodali. Bylo to neskutečné řádění,“ popsal jeden ze svědků.

Elsbeth Smedley, která trávila večer v jedné z londýnských restaurací, když do restaurace najednou vběhl muž s „dlouhým nožem“. V nastalé panice někteří hosté nestihli před útočníkem utéct. Smedley viděla, jak zaútočil na číšnici. „Bodal jí do krku, dalšímu muži vrazil nůž do zad a utekl,“ popsala svědkyně pro CNN. „Okolo desáté hodiny večer vběhla do hospody žena, která hledala pomoc. Vypadalo to, že má podříznuté hrdlo,“ řekla Alex Shellum serveru Fairfax Media. BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: „Toto je pro Alláha“.

Policie zareagovala velmi rychle, všechny tři útočníky ještě v Borough Market do deseti minut od nahlášení zastřelila. Muži dle svědků útočili „dlouhými noži“ a na sobě měli podle policie patrně atrapy vest naplněných výbušninami.

Třetí hlášený incident ve čtvrti Vauxhall, kde policie zasahovala kvůli pobodání, s předchozími dvěma činy nesouvisel a patrně o teroristický útok nešlo.

Policie se podle šéfa protiteroristické jednotky Marka Rowleyho domnívá, že víc útočníků nebylo, ale ještě to musí potvrdit další vyšetřování.

Rychlou reakci předvedli i záchranáři, kteří byli na místě během šesti minut. Do londýnských nemocnic bylo převezeno 48 lidí, někteří jsou v kritickém stavu. Mnoho dalších osob bylo ošetřeno s lehčími zraněními. Mezi zraněnými jsou nejméně dva Francouzi a nejméně jeden Australan. Nejméně šest lidí útoky nepřežilo. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatím nemůže zcela vyloučit, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli nějací Češi.

Ještě několik hodin po útocích byla policejně uzavřena velká část centrálního Londýna a lidé byli vyzýváni, aby se oblasti vyhnuli. Mnozí Londýňané i turisté tak měli potíže dostat se domů. Útočiště jim poskytly některé restaurace a hotely.

Útoky odsoudila britská premiérka Theresa Mayová i londýnský starosta Sadiq Khan. Všechny britské politické strany přerušily předvolební kampaň, ve Velké Británii se parlamentní volby mají konat za necelý týden.

Solidaritu Londýnu vyjadřují světoví i čeští politici. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru vyjádřil za českou vládu silnou podporu Británii v jejím boji s bezohledným terorismem. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) šlo o ohavný útok na nevinné lidi. Rodinám obětí vyjádřil soustrast, zraněným přeje uzdravení. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil útoky za otřesné. „Zpravodajské služby musí najít způsob, jak těmto činům předcházet,“ dodal Babiš na twitteru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek