Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v srdci království není první. Připomeňte si 4 útoky, které otřásly Londýnem

Teror v srdci království není první. Připomeňte si 4 útoky, které otřásly Londýnem

Londýnem ve středu odpoledne otřásl teroristický útok přímo u budovy parlamentu. Neznámý muž tam podle prvotních informací najel autem do lidí na Westminsterském mostě a pak pobodal policistu. Zraněných je zhruba deset lidí.  Podobně tragické události britská metropole už v minulosti zažila. Připomeňte si je v souhrnu INFO.CZ.

7. července 2005

Londýnem otřásla série bombových útoků. V ranní špičce v centru britské metropole tehdy zemřelo 56 lidí a dalších sedm stovek bylo zraněno. Tři bomby explodovaly v metru, čtvrtá v dvoupatrovém autobuse. K teroristickému útoku se přiznalo několik teroristických skupin, včetně islamistické Al-Káidy.

Květen 2013

Londýňané se stali svědky brutálního útoku. Dva Britové nigerijského původu před kasárnami sekáčkem na maso zavraždili pětadvacetiletého vojáka Lee Rigbyho. Počínali si při tom neobvykle surově. Do bezvládného těla sekali do té doby, dokud neoddělili hlavu od trupu. Tělo pak dotáhli doprostřed ulice a provolávali slávu Alláhovi. Útočníky poslal soud v únoru 2014 na dlouhá léta do vězení. Jeden dostal doživotí, druhý si odpyká nejméně 45 let.

Srpen 2016

Devatenáctiletý norský občan somálského původu v Londýně ubodal ženu a zranil pět lidí. Policie jej na místě zadržela. Podle vyšetřovatelů hrálo zřejmě zásadní roli při útoku jeho duševní zdraví, nevyloučili ale ani možnost teroristického útoku. 

Leden 2017

Řidič v jihovýchodním najel Londýně do davu chodců. Podle policie se zřejmě nejednalo o teroristický útok. Pět lidí utrpělo zranění, jeden z nich kritické. Řidič byl na místě zatčen a převezen do nemocnice.