Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Manchesteru vyrobil bombu podle návodu na Youtube, není jediný. Co vše se dá najít?

Terorista z Manchesteru vyrobil bombu podle návodu na Youtube, není jediný. Co vše se dá najít?

Ten, kdo se chce stát teroristou, nemusí podstoupit náročný pouštní výcvik, ani odjet do Sýrie. Bojovníkem samozvaného Islámského státu se zájemci mohou stát z pohodlí domova, pokud mají k dispozici počítač a dobré internetové připojení. Na síti totiž veřejně visí řada online návodů, jak vyrobit funkční bombu. Jeden z nich použil pravděpodobně i Salman Abedi, terorista, který útočil po koncertě Ariany Grande koncem května v Manchesteru.

Dle aktuálních výsledků vyšetřování to podle britského listu The Independent vypadá, že terorista si bombu, kterou v aréně odpálil, sestavil sám podle videotutorialu na serveru Youtube. Zároveň si prý stáhnul i množství materiálů z takzvaného Temného webu. Na ten se uživatel nedostane, pokud nemá ve svém počítači speciální software, nebo oprávnění stránky prohlížet. Youtube už dotyčná videa stáhl. Na nejnavštěvovanější platformě s videi ale návodů na domácí sestrojení výbušniny zůstává stále dost.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Abedi se na Youtube naučil jak bombu sestavit a z dalších stránek si nastudoval, jak vytvořit její chemický obsah. Trhavinu pak údajně sestavoval ve třech různých bytech. Výbušniny sestavené na podobném principu už zabíjely při útocích IS ve Francii a v Bruselu.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Po útok v Manchesteru na Facebooku a Youtube neznámý uživatel publikoval 22minutové video o tom, jak si podobnou trhavinu, jakou použil Abedi, doma vyrobit. Video pocházelo ze série nazvané Džihádistické tipy pro osamělé lvy (Jihadi Ideas for Lone Lions) a bylo na něm vidět, jak vyrobit silnou bombu pomocí věcí, které má každý doma. Obě sociální sítě návod stáhly. Na webu ale stále zůstává řada videí, která podobné návody obsahují.

Návod, jak vyrobit bombu na webu YoutubeNávod, jak vyrobit bombu na webu Youtubeautor: Youtube

Tutoriály lze snadno vyhledat na Youtube. Některé z návodů jsou spíše neškodné a děti na nich předvádí známou reakci, že když do koly hodí mentolový bonbon, tak díky chemické reakci tekutina vybuchne do výšky a vypění. Jiná videa ale obsahují třeba postup, jak podomácku vyrobit rozbušku nebo granát.

„Nepovolujeme videa s návody na výrobu bomb a rychle mažeme záběry, které porušují naše pravidla. Zaměstnáváme kvůli tomu tisíce lidí, kteří sledují, co uživatelé na web umisťují a spolupracují i s vládou,“ dušuje se web Youtube ve veřejném prohlášení.

Také šéf Facebooku Mark Zuckerberg spustil veřejnou iniciativu za potírání extremismu, ve které spoléhá i na všímavost běžných uživatelů, po kterých žádá, aby podezřelý obsah nahlašovali. Britská vláda přesto viní dál sociální sítě, že poskytují prostor pro komunikaci mezi teroristy. A videa na sociálních sítích dál přibývají.