Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Manhattanu snil o věčném Islámském státu a na útok je hrdý. Trump ho možná nechá trpět na Guantánamu

Terorista z Manhattanu snil o věčném Islámském státu a na útok je hrdý. Trump ho možná nechá trpět na Guantánamu

Uzbecký extremista Sajfulláh Saipov, kterého při úterním útoku v New Yorku policisté postřelili, je při vědomí a v nemocnici komunikuje s vyšetřovateli. Oznámila to americká média. Podle některých z nich se zdá, že je na svůj čin hrdý. Saipov na jihozápadě Manhattanu najel dodávkou do cyklistů a zabil při tom osm lidí. Prezident donald trump v reakci na útok znovu oživuje plány na omezení migrace do USA a uvedl, že zváží věznění Saipova na Guantánamu.

Policisté oznámili, že Saipov svůj čin několik týdnů připravoval a vykonal ho „jménem Islámského státu“. Rukou psaný vzkaz nalezený v jeho autě byl napsán v arabštině a stálo v něm, že Islámský stát „potrvá věčně“. Právní výbor amerického Senátu dnes potvrdil, že Uzbek přicestoval do USA v roce 2010 legálně s využitím takzvané zelené karty. Tu získal v loterii podle imigračního programu platného od roku 1990. Prezident Donald Trump v reakci na tuto skutečnost vyzval Kongres, aby tento program zrušil.

Vyšetřování se teď soustřeďuje na zkoumání záběrů z bezpečnostních kamer na manhattanské magistrále West Side Highway, kde se útok stal. Policisté procházejí i záznam z mýtného systému ve snaze zjistit, zda Saipov se svým vozem před útokem silnicí projížděl, aby ohledal terén. Televize NBC oznámila, že se u útočníka našlo několik nožů; není ale jasné, jak je chtěl použít.

Pokračuje rovněž pátrání po Saipovově minulosti. Jeho bývalý přítel a soused z Ohia Mirrakhmat Muminov vypověděl, že stoupencem radikálního islámu se Saipov stal až v USA. „Nemohl se tu nabažit náboženské svobody,“ řekl agentuře AP Muminov. Ten stejně jako Saipov pochází z Uzbekistánu, kde režim z obavy před extremisty tvrdě zasahuje proti islámským radikálům.

Středoasijská informační agentura Fergana dnes napsala, že Saipov do roku 2006 žil na severozápadě uzbecké metropole Taškentu, kde vyrůstal spolu se třemi sestrami. Kde jeho příbuzní žijí teď, není známo. Před odjezdem do USA údajně krátce pobýval ve městě Oš na jihu Kyrgyzstánu, kde žije silná uzbecká menšina.

Podle Muminova nebyl Saipov spokojen se svým životem a často se hádal s manželkou i sousedy. Přidržoval se prý radikálních názorů, o kontaktech s teroristickým hnutím Islámský stát se ale nikdy nezmínil.