Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristé jsou letadly posedlí. Američané zvažují zákaz "velké" elektroniky pro všechny lety

Teroristé jsou letadly posedlí. Američané zvažují zákaz "velké" elektroniky pro všechny lety

Jakákoliv větší elektronika než mobilní telefon nemá na palubě letadla co dělat. To si přesně myslí americká vláda, která nyní hodnotí možný dopad plošného zákazu. Americký ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly zvažuje, že rozšíří zákaz palubní elektroniky větší než mobilní telefon na všechny mezinárodní lety. „Nevylučuji tuto možnost,“ řekl Kelly v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. 

„Je možné, že ten zákaz velké elektroniky rozšířím, hrozba útoku je reálná. Problém je, že teroristé jsou skutečně zaujatí tím, že nechají vybuchnout letadlo,“ řekl Kelly pro Fox News.

Američané již dříve v rámci protiteroristických opatření zavedli zákaz elektroniky jako jsou tablety, notebooky či fotoaparáty pro lety z deseti letišť v osmi arabských zemích. Cestující, kteří z nich létají, si s sebou na palubu letadla nesmí brát elektronická zařízení větší než mobilní telefon.

Hlavním důvodem pro snahy o omezení velkých elektronických zařízení jsou zprávy britské a americké rozvědky o tom, že teroristické organizace přichází se značně sofistikovaným způsobem ukládání bomb do větších elektronických zařízení – právě jako jsou laptopy, tablety či fotoaparáty. Tyto bomby jsou obtížně odhalitelné i pro předletovou bezpečnostní prohlídku.

Zákaz nicméně i tak naráží na různá úskalí. Experti upozorňují, že teroristé by mohli odpálit bombu zamaskovanou v elektronickém zařízení, které by bylo v nákladovém prostoru letadla, i na dálku.

Další dopady takovéhoto rozhodnutí by byly ekonomické, dá se očekávat, že vysocí manažeři by nemožnost používat svá zařízení na zaoceánských letech brali jako iniciativu k tomu vyměnit lístky do prvních tříd komerčních letů za sdílené soukromé tryskáče.

Podle letecké asociace APEX si 43 procent všech cestujících bere na palubu letadla tablet a 70 procent z nich jej během letu používá. Notebook si na palubu bere 38 procent cestujících, aktivně jej během letu používá 42 procent z nich, uvedl deník Wall Street Journal.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek