Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristé plánovali vyhodit do povětří letadlo se 400 lidmi na palubě. Nálož ukryli do panenky Barbie

Teroristé plánovali vyhodit do povětří letadlo se 400 lidmi na palubě. Nálož ukryli do panenky Barbie

Australským úřadům se před měsícem podařilo překazit teroristický útok na letadlo se 400 lidmi na palubě směřujícího do Abu Dhabí. Teroristé libyjského původu chtěli vyhodit letoun do povětří pomocí náloží schovaných v panence Barbie a mlýnku na maso. Přestože se může na první pohled zdát, že byla snaha odpálit letadlo pomocí improvizovaných bomb předem odsouzená k nezdaru, australské úřady plány teroristů odhalily především díky tomu, že bylo zavazadlo těžší, než povolují limity. Informovala o tom BBC.

Čtveřici útočníků zadržela australská policie při protiteroristickém zátahu v červenci. Následné vyšetřování ukázalo, že se muži libyjského původu snažili odpálit letadlo za pomoci bomb ukrytých v panence Barbie a mlýnku na maso. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl libyjský ministr vnitra Nohad Machnouk.

Libyjský ministr také osvětlil, proč se teroristům nepodařilo plán dovést do konce. Zavazadlo na sebe totiž upozornilo tím, že bylo příliš těžké. Tato verze se však rozchází s tvrzením australských vyšetřovatelů, podle kterých měl jeden z úročníků dostat kufr do letadla, aniž by o bombě věděl.  

V souvislosti s plánovaným útokem, který měl 15. července zasáhnout dopravní letadlo společnosti Etihad airways, byli zadrženi čtyři muži. Devětačtyřicetiletý Khale Khayat a jeho dvaatřicetiletý bratr Mahmud Khayat byli obviněni z „přípravy a plánování teroristického útoku“ a hrozí jim doživotí. Dva další byli propuštěni.

Michael Phelan z australské federální policie plán popsal jako „jeden z nejvíce sofistikovaných, o jehož uskutečnění se na australské půdě kdy usilovalo“. Součástky potřebné k sestrojení bomby se do Austrálie dostaly přes členy Islámského státu, ke kterému se hlásí další z bratrů Khayatových Tarek. Ten odjel do Sýrie a bojuje po boku islamistů ve městě Rakka.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek